سبد خرید
فاطمه پیوسی

رابطه عاطفی بین زوجین

رابطه عاطفی بین زوجین

موضوعات مهم آموزش

رابطه عاطفی سالم

رابطه عاطفی سالم، یکی از قسمت های مهم زندگی است. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است که روابط عاطفی در سلامت روانی و فیزیکی افراد نقش بسیار مهمی دارند. افرادی که روابط عاطفی سالم دارند؛ عمر طولانی تری دارند. احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در زوجینی که رابطه عاطفی سالم و مستحکمی دارند، کمتر از سایرین است.
البته که هیچ رابطه ای بدون نقص نیست. اما چیزی که یک رابطه را مثبت می کند این است که طرفین نسبت به یکدیگر و رابطه خود آگاهی داشته و با پشتکار، برای رفع مشکلات تلاش کنند. اغلب افراد زمان زیادی را برای شناسایی مشکلات رابطه خود صرف می کنند، اما با رابطه عاطفی سالم آشنایی نداشته و درباره آن صحبت نمی کنند.
بهبود رابطه عاطفی بین زوجین از جمله مسائلی است که سطح کیفیت زندگی را افزایش می دهد. در واقع قسمت بزرگی از رضایت ما از زندگی و داشتن زندگی مطلوب، در گرو داشتن رابطه عاطفی خوب و سالم است. شاید تنش های اخیری که در رابطه خود داشته اید، شما را به فکر بهبود رابطه عاطفی تان انداخته است.
به کمک مراجعه به یک مشاور خانواده و زوج درمانی می توانید رابطه خود را بهبود ببخشید. من، فاطمه پیوسی در ادامه این مقاله سعی کرده ایم شما را با روابط سالم آشنا کرده و راهکارهای موثری را برای بهبود رابطه عاطفی بین زوجین ارائه کرده ایم.

بهبود روابط عاطفی

 آغاز یک رابطه عاطفی و عاشقانه ممکن است برای خیلی از افراد ساده باشد، اما پایداری در رابطه و تقویت نقاط مثبت آن، کاری بسیار دشوار است. فراموش نکنید که رابطه عاطفی همواره به بهبود نیاز دارد. بهبود رابطه عاطفی تنها مختص زوجین نبوده و در روابط بین اعضای خانواده و دوستان نیز برای حفظ رابطه و صمیمیت آن، اهمیت زیادی دارد.
راهکارهای زیر به شما کمک می کند تا در مسیر بهبود رابطه عاطفی خود قدم بردارید:

روابط خود را مدیریت کنید

اولین قدم برای بهبود رابطه عاطفی بین زوجین این است که چشم های خود را باز کرده، هوشیار بوده و رابطه خود را با منطق نظاره گر باشید. برای اینکه بتوانید رابطه عاطفی را مدیریت کرده و بهبود ببخشید، لازم است تا بدی ها و خوبی های رابطه خود را شناخته و لیستی از مزیت ها و معایب آن تهیه کنید.
در این مرحله نیاز های خود را مشخص کرده و با همسر خود بررسی کرده و درباره آن ها صحبت کنید. پس لازم است تا مهارت ارتباط موثر را یاد بگیرید. این کار کمک می کند تا اهداف شما از رابطه مشخص شود. از موارد لیست، چند مورد را در اولویت قرار داده و روی آن ها بیشتر تمرکز کنید. قوانین رابطه را مشخص کنید، قوانین باید نوعی تعیین شود که به نفع دو طرف رابطه باشد. این کار کمک می کند تا یک رابطه برد برد شروع به شکل گیری کند.

برای بهبود رابطه عاطفی خود فرصت خلق کنید

 اگر قصد بهبود رابطه عاطفی زناشویی خود را دارید، لازم است تا آن را اولین الویت خود قرار دهید. این کار کمک می کند تا سرگرمی های مشترک پیدا کرده و برای خلوت دوتایی خود وقت داشته باشید.
برای شروع می توانید خاطرات آشنایی و یا روزهای اول ازدواجتان را مرور کنید و به این سوال پاسخ دهید که چیزی در شما و همسرتان شور آفرینی می کند یا چه چیزی در او، شما را برانگیخته می کند. تلاش کنید تا در رابطه خود عشق ورزیده و به او یادآوری کنید که هنوز هم دوستش دارید.
محبت های فیزیکی و نوازش های جسمانی در بهبود رابطه عاطفی زوجین موثر است و کمک می کند تا در کوتاه ترین زمان، دل همسرتان را بدست آورید.

با یکدیگر صحبت کنید

بعد از اینکه رابطه خود را مدیریت کرده و برای آن فرصت خلق کرده اید، در مسیر شروع بهبود رابطه عاطفی خود قرار گرفته اید. بعد از گذراندن این مراحل احتمالا انداخته عاطفی شما بیشتر شده و احساسات مثبت خودنمایی می کند که نشان می دهد شما کاملا آماده حل اختلافات بین خود و همسرتان هستید.
از موثرترین راه حل هایی که به حل اختلافات در روابط کمک می کند، صحبت کردن است، با این کار، علاوه بر رفع اختلافات پیش آمده، تفاوت های یکدیگر را هم پیدا می کنید. یکی از مهارت هایی که در صحبت کردن باید به آن توجه داشت باشید، مدیریت بحث ها و بگو مگو هاست.
بحث های خود را تحلیل کرده و محرک های آغاز کننده و اوج دهنده به آن را پیدا کنید. در این مرحله علاوه بر مدیریت بحث ها، سعی کنید قوانینی که وضع کرده اید را هم گسترش داده و نیازهای خود را صریح تر بیان کنید.
احساسات خود نسبت به مسائل یا اشخاص را بیان کرده و فراموش نکنید که شما در مسیر مداوای رابطه عاطفی تان هستید.

چگونه رابطه عاطفی سالم و قوی تری داشته باشیم

رفتار های مسموم در رابطه عاطفی بین زوجین، رسیدن به پایان یک رابطه را نشان می دهد. برای بهبود رابطه جلوگیری از خاتمه رابطه، لازم است تا ضعف هایتان را اصلاح کنید. برای قوی تر کردن رابطه عاطفی خود و داشتن رابطه ای پایدار، قدردانی خود را ابراز کرده و برای حفظ جذابیت رابطه عاطفی تلاش کنید.
طبق تحقیقات انجام شده، زوج هایی که در رابطه عاطفی از آن ها قدردانی می شود، نسبت به یکدیگر احساس نزدیکی بیشتری دارند. در واقع قدردانی از شریک زندگی، یکی از راه های موثر برای تقویت و بهبود روابط عاشقانه شما است. قدردانی در رابطه، ادامه رابطه را پیش بینی می کند.

مسائلی مثل رسیدگی به امور فرزندان و وظایف روزمره، گاهی موجب کسل کننده شدن رابطه بین زوجین می شود. کسل شدن رابطه و کم شدن جذابیت های آن، نارضایتی های بیشتری را به دنبال دارد. معمولا زوج هایی که سال هفتم زندگی مشترک خود ابراز کسالت و نارضایتی دارند، احتمال طلاق آن ها بیشتر است. برای داشتن رابطه ای پایدار و سالم نیاز است تا؛ برای یکدیگر وقت بگذارید، تجربه های جدید کسب کنید، سرگرمی مشترک پیدا کرده و روزمرگی و کارهای تکراری را در حد توان کمتر کنید.

مشاوره رابطه عاطفی بین زوجین

حتی اگر رابطه عاطفی که دارید از نظر شما سالم است، بد نیست گاهی دور و بیرون رابطه به آن نگاهی بیندازید و برای بهبود و پیشرفت بیشتر آن تلاش کنید. لازمه رسیدن به رابطه سالم، پیدا کردن مشکلات خود و رابطه است که عدم رسیدگی به آن ها می تواند در بلند مدت، موفقیت رابطه عاطفی شما را تهدید می کند.
هر زمان احساس کردید برای حل مشکلات رابطه خود به کمک نیاز دارید، از مشاور یا روانشناس کمک بگیرید. متخصصین سلامت روان مشکل اصلی شما را ریشه یابی کرده و نحوه ارتباط گیری و حل مشکلات را به شما آموزش می دهند. به خاطر داشته باشید که شما هرگز نمی توانید فردی را مجبور به تغییر در رفتارش کنید، مگر خواست خودش باشد. سعی کنید برای بهبود رابطه عاطفی خود، هر دو طرف به یک اندازه تلاش کنید، اما اگر شریک شما تمایلی به تغییر ندارد، بر رشد و بهبود نیاز های خود تمرکز کنید. شرکت در دوره های توانمدسازی زنان می تواند شما را  در این مسیر همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید