سبد خرید
فاطمه پیوسی

مهارت ارتباط موثر

مهارت ارتباط موثر

موضوعات مهم آموزش

ارتباط موثر با همسر؛ کلید موفقیت در زندگی مشترک

کلید موفقیت زندگی مشترک، ارتباط موثر با همسر است. چرا که رابطه بین زوجین، یک رابطه هیجانی و احساسی است و وابسته به مهارت های ارتباطی کلامی و غیر کلامی است. از نظر روانشناسان، معمولا زن و شوهر ها نمی دانند که علت اصلی طلاق؛ ارتباط ناسالم و نادرست با یک دیگر است و به این نکته مهم توجه چندانی ندارند.
در خانواده هایی که زن و شوهر هر دو شاغل اند و در یا در صورت داشتن فرزند، بیشتر وقت خود را درگیر تربیت و بزرگ کردن آن ها هستند؛ برای هم وقت محدود تری داشته و زمان کمتری را با یکدیگر سپری می کنند. کسب مهارت ارتباط موثر با همسر، با شناخت از یکدیگر و عدم تلاش برای تغییر دیگری آغاز می شود. ( پیشنهاد می کنیم مقاله طلاق و تاثیرات آن را مطالعه فرمایید.)

ارتباط سالم با همسر

اگر در زندگی مشترک بین شما و همسرتان فاصله ایجاد شده و نیاز دارید تا کیفیت رابطه خودتان را افزایش دهید؛ من در این مقاله تکنیک های ارتباط سالم با همسر و روش های تقویت ارتباط با همسر را به شما معرفی کرده ام. همچنین؛ کمک از یک مشاوره خانواده، می تواند شما را در این مسیر کمک کند.
نباید فراموش کرد که مشارکت های بلند مدت و عاشقانه، ذاتا شکل نمی نگرفته و با همدلی، تعهد و پذیرش رشد می کنند. در این شرایط تغییر ناپذیر، این سوال در ذهن زوجین شکل می گیرید که چطور می توانید با همسر خود ارتباط موثر برقرار کنیم. رابطه سالم و عاشقانه موثر به رشد و مراقبت دائمی نیاز دارد. اما آیا با دغدغه ها و مشغله های امروزی، این مراقبت امکان پذیر است؟ چطور به مهارت ارتباط موثر دست پیدا کنیم؟

۱۰ تکنیک برای دستیابی به مهارت ارتباط موثر

۱. شرایط جدید را بپذیرید

در زندگی مشترک، لازم است تا خود و همسرتان را همانطور که هستید، قبول کرده و بپذیرید. بدون شک انتظار دارید که در طول زندگی، همیشه رابطه تان مثل دوران نامزدی باقی بماند؛ اما باید پذیرفت که این امر امکان پذیر نیست.
چرا که با گذر زمان، زندگی پیچیده شده و برخی از ویژگی ها در شما و همسرتان تغییر می کند. باید بپذیرید که پس از پایان دوران نامزدی و شروع زندگی مشترک؛ شما یک مرحله به تکامل نزدیک تر شده اید. پس تغییرات ناگهانی در این دوران، نباید شما را دچار نا امیدی کند. قبل از شروع زندگی مشترک، اهمیت مشاوره پیش از ازدواج را نادیده نگیرید.

۲. مهارت ارتباط غیر کلامی داشته باشید

یکی از راه های موثر برای صحبت به صدای بلند، زبان بدن است. زمانی که همسرتان صحبت می کند، به چشمان او نگاه کنید. این نگاه کردن، نشان دهنده میزان اشتیاق و توجه شما به همسرتان با صدای بلند است.
در حین گفتگوهای دو نفره؛ کمی به طرف همسرتان متمایل شوید. با این کار میزان علاقه خود به حرف های او را ابزار می کنید. هر شخص زبان بدن مخصوص به خود را دارد و صحبت ها و نیاز های خود را از این طریق بیان می کند. پس لازم است زبان بدن خود همسرتان را بیاموزید.
برای مثال؛ ممکن است در شرایط مختلف، نحوه راه رفتن همسرتان متفاوت باشد. زبان بدن، حالات روحی و خلق و خوی افراد را نشان می دهد. این تکنیک ها را یاد گرفته و در گفتگو هایتان از آن ها بهره ببرید.

۳. انتقاد نکنید

از اصلی ترین کلید های مهارت ارتباط موثر با همسر، هنر گفتگو است. در گفتگوهای خود از انتقاد شخصی پرهیز کید. چرا که انتقاد شامل تحقیر، توهین و حتی زبان بدن منفی است.
این رفتار سبب می شود حالت تدافعی ایجاد شده و به احساسات طرف مقابل ضربه وارد می کند.

۴. از احساس کنار هم بودن صحبت کنید

کنار هم بودن برایتان چه معنایی دارد؟ آیا درباره موضوعاتی که شما را آزار می دهند صادقانه و واضح صحبت می کنید؟ آیا میزان باهم بودنتان کافی است؟ آیا درباره اتفاقات رخ داده احساسات خود را سرکوب می کنید؟
در رابطه با تمامی این مسائل و موضوعات به صحبت و گفتگو پرداخته و آن را تمرین کنید. صبحت درباره این مسائل شما را برای برقراری ارتباط موثر با همسرتان هماهنگ تر می کند.

۵. از زحمات و تلاش هم تشکر کنید

 تمرکزتان را از روی نقص ها و کاستی های همسرتان بردارید. نیمه پر لیوان را ببینید و به تلاش های بی وقفه یکدیگر توجه داشته باشید.
اگر همسرتان در موقعیتی از شما طرفداری می کند و یا برای حل یک مشکل پیش قدم می شود؛ حتما از او تشکر کنید. فراموش نکنید که قدردانی و تشکر از بهترین راهکارها برای ایجاد ارتباط موثر و رابطه سالم با همسر است.

۶. علاوه بر صحبت کردن؛ شنونده هم باشید

 هر زمان که هیجانات شدت گرفته و بحث جدی تر می شود؛ هر یک از زوجین می خواهد فقط نقطه نظرات خود را بیان کند؛ که در این شرایط، به صورت ناخودآگاه، یک رقابت شکل می گیرد.
این رقابت نشان می دهد که شما علاقه ای به گفتگو موثر و پیدا کردن راه حل مناسب ندارید. این را در نظر داشته باشید که حرف های طرف مقابل هم اهمیت زیادی دارد و شما باید شنونده این حرف ها باشید. چرا که هدف از گفتگو، درک و شنیدن یکدیگر است.

۷. به یکدیگر احترام بگذارید

 این واقعیت را فراموش نکنید که هر دو شما در یک تیم قرار دارید و نه در مقابل هم. پس برای بهبود رابطه عاطفی خود تلاش کنید. در زندگی مشترک، هیچ دلیلی برای تحقیر و دعوا وجود ندارد. در زندگی همیشه نقطه نظرات متفاوت و مسائل وجود دارند.
و زمانی برطرف می شوند که به جای دعوا، آن ها را حل کنید. اگر در موضوعی با یکدیگر تفاهم ندارید، کافی است به نگرش و اعتقاد همسر خود احترام گذاشته و آن را بذیرید.

۸. قبل از حرف زدن، فکر کنید

قبل از صحبت کردن فکر کنید تا بعد از آن از گفته خود پشیمان نشوید. اهمیت کلام هر فرد، به او ارزش می دهدو زمانی که نسنجیده صحبت می کنید، اعتبار شما جلوی همسرتان از بین خواهد رفت. سعی کنید از سخنان محبت آمیز استفاده کنید.
اگر اینطور صحبت کردن به صورت رو در رو برایتان سخت است؛ برای همسرتان یادداشت عاشقانه بنویسید و از گفتن دوستت دار غافل نشوید. قسمتی از مهارت ارتباط موثر این است که به همسرتان یادآوری کنید که همیشه به فکر او هستید و همیشه در یاد شماست. می توانید در طول روز به او پیام داده و حالش را جویا شوید.

۹.ارتباط صمیمانه برقرار کنید

برای اینکه در زندگی مشترک، به یک همراه واقعی تبدیل شوید؛ تنها عشق کافی نیست. یک رابطه طولانی هم عشق لازم دارد و هم دوستی. و دوستی حاصل همدلی و ارزش های مشترک است.
علاقه مندی های مشترک پیدا کنید و در کنار هم به انجام آن بپردازید. تفریحات و سرگرمی های جدید را امتحان کنید. سعی کنید تفریحات مشترک با دوستانتان را به یاد آورده و آن ها را با همسرتان هم انجام دهید.

۱۰. عادلانه رفتار کنید

از یادآوری اتفاقات و اشتباهات تلخ گذشته خودداری کرده و مراقب زبان خود باشید. چرا که این کار آسیب و ضربه جدی و جبران ناپذیری را به رابطه شما وارد می کند. اشتباهات گذشته بخشیده و مشکلات حل شده اند، پس بهتر است در گذشته باقی بمانند. نیازی نیست تا هر روز بار سنگین این مسائل را به دوش بکشید.
گذشته را رها و روی مشکلات فعلی زندگی و رابطه تان تمرکز کنید. هر روزه همسر خود را محاکمه نکنید و انگشت اشاره را همیشه به سمت او نگیرید. اینکار فقط باعث ایجاد فضای ناسالم و منفی زندگی مشترک شما می شود. با تغییر در لحن صحبت های خود، آرامش را به ارمغان آورید.

کلام آخر

مشاور خانواده و زوج درمانگران، برای تعامل صحیح و سالم با همسر، راهبردهای زیاد و موثری را پیشنهاد می کنند. من، فاطمه پیوسی؛ در این مقاله سعی کرده ام ۱۰ تکنیک کاربردی و برتر در رابطه با مهارت ارتباط موثر را معرفی کرده و در مسیر رسیدن به زندگی سالم و شاد به شما کمک کنم.
چنانچه با مشکلات و تعارضات غیر قابل حل مواجه شدید و نتوانستید ارتباط موثر برقرار نمایید، خدمات خانواده و زوج درمانی را از یاد نبرید. برای شرکت در دوره های توانمند سازی زنان، از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید