سبد خرید
فاطمه پیوسی

زنان باید یاد بگیرند خودشان را بیشتر دوست داشته باشند

زنان باید یاد بگیرند خودشان را بیشتر دوست داشته باشند

موضوعات مهم آموزش

علاقه به خود و تاثیر آن در زندگی

برخی از انسان‌ها به دلیل تربیت نادرست از لحاظ عاطفی دچار کمبود هستند و در دوست داشتن خود با مشکل مواجه‌اند. این مشکل در خانم‌ها با شدت بیشتری نسبت به آقایان خودنمایی می‌کند. عمل‌های جراحی پلاستیکی که این روزها بازار بسیار داغ و پرطرفداری بین زنان دارند، نتیجه عدم رضایت آن‌ها از خودشان و به نوعی دوست نداشتن خودشان است که خانم‌ها را وادار به انجام چنین رفتارهای پرخطر و تغییر در استانداردهای خود می‌کند.
راه حل این مشکل چیست؟
و چرا زنان باید یاد بگیرند خودشان را بیشتر دوست داشته باشند؟

عواملی که باعث می‌شود زنان خودشان را دوست نداشته باشند..!

۱. مقایسه
 نخستین موردی که خانم‌ها را با خود کم‌بینی و عدم دوست داشتن خودشان روبرو می‌کند؛ این است که مدام در حال مقایسه خودشان با دیگران هستند و اینکه ظاهرشان در دید دیگران چگونه به‌نظر می‌رسد از اهمیت زیادی برایشان برخوردار است.

۲. درگیر گذشته بودن
– به علاوه؛ اکثر خانومها  مدام در حال سرزنش خود بابت اشتباهی هستند که در گذشته مرتکب شده‌اند. غرق شدن در اشتباهات قبلی، دوران گذشته و زمان سپری شده، آنها را به زنی غمگین و فردی که خودش را دوست ندارد تبدیل خواهد کرد.

۳. نداشتن استقلال
– 
سعی کنید یک خانم مستقل باشید؛ اما همه ما می‌دانیم که زندگی مسیر پر فراز و نشیبی دارد. در قسمت‌هایی از این مسیر به کمک دیگران احتیاج داریم. مستقل بودن به معنای درگیر شدن با مشکلات و حل همه آن‌ها به تنهایی نیست، گاهی برای نتیجه بهتر لازم است از دیگران کمک بگیریم. پس با قرار گرفتن در شرایط سخت به‌صورت تنها، به دوست نداشتن خود دامن نزنیم.

۴. نه گفتن
 همچین خانم‌هایی در مهارت “نه” گفتن ضعیف عمل می‌کنند و در واقع نمی‌توانند در برابر خیلی از خواسته‌ها عدم رضایت خود را اعلام کنند؛ مجبور به تحمل مسائلی خواهند شد که در پیشروی دوست نداشتن خود تاثیر زیادی دارد.

چرا زنان باید یاد بگیرند خودشان را بیشتر دوست داشته باشند

اگر زندگی‌نامه زنان موفق را خوانده باشید، اولین پارامتر مشترک در همه آن‌ها؛ دوست داشتن خودشان است.
زندگی ایده‌آل همه ما در گرو دوست داشتن خودمان است. در واقع همه اینکه زندگی، ما را در چه مسیری قرار می‌دهد؛ کاملا وابسته به خود ما و اینکه ما خودمان را دوست داشته باشیم است. دوست داشتن خودمان، میزان رضایت ما از زندگی را بالا برده و زندگی شاد را به ما هدیه می‌کند.
همه ما وقتی خودمان را دوست داشته باشیم، علاوه بر اینکه به لحاظ روحی، وضعیت بهتری داریم؛ ناخودآگاه به لحاظ وضعیت جسمانی نیز در شرایط بهتری قرار خواهیم گرفت. پس دوست داشتن خود موجب خواهد شد تا جسم و روح ما در یک حالت تعادل و سلامت قرار گیرند.

دوست داشتن خود یا خود شیفتگی؟

درباره اینکه خودمان را دوست داشته باشیم صحبت‌های زیادی گفته‌ شده و برای اهمیت مقوله و چگونگی حرکت در این مسیر نیز راهکارهایی در نظر گرفته شده که بسیار مفید هستند. اما اشتباهی که خیلی از ما خانم‌ها دچار آن هستیم، باور غلطی است که از دوست داشتن خودمان داریم و گاهی خودشیفتگی جایگزین خود دوستی خواهد شد. خودشیفتگی و خود دوستی دو مقوله کاملا متفاوت با یکدیگرند و نمی‌توان از این دو، معانی یکسانی را دریافت کرد. در ادامه درباره اینکه زنان باید یاد بگیرند خودشان را بیشتر دوست داشته باشند به‌طور مفصل صحبت کرده‌ایم، اما قبل از بهتر است درباره خودشیفتگی بیشتر بدانید.
در واقع خودشیفتگی، نوعی اختلال شخصیت است که سبب خواهد شد افراد به لحاظ شخصیتی و عملکردی، از صفات جلب توجه و بزرگ منشی بالایی برخوردار شده و خود را جدا از دیگران و به نوعی استثنا بداند. چنین افرادی معمولا در روابط سطحی با دیگران قرار دارند.

چرا خود شیفته نباشیم؟

فرد خودشیفته همواره به دنبال دریافت تایید بزرگ و نظر مثبت از طرف دیگران است و در برابر رفتارهایی که از این بابت از اطرافیان خود دریافت می‌کند، واکنش‌های مثبت و یا منفی خود را با شدت بالایی بروز می‌دهد. چنین افرادی به تحسین بیش از حد نیاز دارند و همواره انتظار دارند که در نظر دیگران فردی خاص و منحصر به‌فرد باشند. عدم همدلی با دیگران، آشفتگی روابط، اغراق در استعدادها و دستاوردها و… علامت‌هایی است که معرف شخصیت خود شیفته‌است.
هنگامی که ما به عنوان یه زن سعی می‌کنیم خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم، در واقع در تلاش هستیم تا درون خودمان را شناخته و نسبت به آن آگاه باشیم و یاد بگیریم در مسیر بهتر بودن خود قدم برداریم. شاید این تصور را داشته باشید که فرد خودشیفته خودش را دوست دارد و اتفاقا بیشتر از افراد دیگر خود را دوست دارد؛ اما واقعیت این است که فرد خودشیفته یک فرد ناتمام است. پس با این تفاصیل، خودشیفتگی در مقابل خود دوستی قرار دارد و مانع از آن خواهد شد که بتوانیم خودمان را دوست داشته باشیم.

به عنوان یک زن چگونه خودمان را دوست داشته باشیم

افزایش اعتماد به‌نفس و خودباوری

زمانی که خودمان را دوست نداشته باشیم، با عدم اعتماد به نفس و خود کم‌بینی روبرو خواهیم شد. پس اولین گام برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم، افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در خودمان است. برای این منظور، تمرکز را روی نقاط قوت خود گذاشته و از این بابت قدردان خودتان باشید. سپس سعی کنید نقاط ضعفتان بدون اینکه درگیر آن‌ها شوید از بین ببرید.

مواجهه با کودک درون

مهر و علاقه بین مادر و فرزند را تصور کنید؛ در بیشتر مواقع، زمانی که کودک مرتکب کار اشتباهی می‌شود، با او دعوا می‌کنیم تا متوجه شود کار نادرستی را انجام داده‌است و مدتی بعد دوباره با محبت با او برخورد خواهیم کرد و اشتباهش را می‌بخشیم. همین محبت‌ها باعث رشد او خواهد شد. نحوه برخورد با کودک درون و اینکه با همه اشتباهاتی که مرتکب شده‌، همچنان به او عشق ورزیده شود، از مواردی است که کمک می‌کند تا زنان بتوانند خودشان را دوست داشته باشند.

خودت را با دیگری مقایسه نکن

مقایسه کردن خود با دیگران، نه تنها در زنان بلکه در مردان نیز تاثیرات مخربی دارد. اما از آنجایی که خانم‌ها از روحیات لطیف‌تری برخوردار بوده و برخوردهای آن‌ها اکثرا بر پایه احساسات است؛ در مقایسه خودشان با دیگری با آسیب‌های جدی درگیر خواهند شد. دو فرد هیچگاه در شرایط مشابه و یکسان قرار نگرفته و نخواهند گرفت و شما همیشه در برابر دیگران، تنها شاهد ظواهر قضیه هستید و در جریان مسائل پشت پرده قرار ندارید. پس اساسا اینکه در موارد مختلف امکان مقایسه ما با دیگری وجود داشته باشد غیر ممکن است.

موفقیت‌های خود را جشن بگیریم

گفتیم که زنان باید یاد بگیرند خودشان را بیشتر دوست داشته باشند. بنابراین؛ باید به این درک برسید که شما حتی خودتان را یک زن معمولی تصور می‌کنید، در نوع خود و در جایگاه خود بهترین هستید. پس برای همه موفقیت‌های خود ارزش قائل شوید، کوچکترین آن‌ها را از قلم نداخته و جشن بگیرید.

برای شاد بودن به خودمان متکی باشیم

زنانی که خودشان را دوست دارند، زنان شادی هستند که پذیرفته‌اند برای شاد بودن نباید به دنبال فرد یا افراد و دلیل یا دلایل خاص باشند و باور دارند که با تکیه به خودشان هم می‌توانند شاد باشند. کم کردن اتکای خود به اتفاقات و دیگران برای شاد بودن، کمک می‌کند تا شما به عنوان یک زن؛ خودتان را دوست داشته باشد.

سخن پایانی

در نظر داشته باشید؛ علاوه بر مواردی که به آن اشاره کردیم، زمانی که ما به عنوان یک زن خودمان را دوست بداریم، دیگران نیز ما را دوست خواهند داشت. چرا که خوب بودن حال ما، ارتباطات بهتر و زیباتر را به همراه دارد. به‌طور کلی؛ این مقاله مجموعه‌ای از دلایل قانع کننده‌ در پاسخ به سوال چرا زنان باید یاد بگیرند خودشان را دوست داشته باشند؛ است که برای تغییر در نگرش و بهبود مسیر زندگیتان در اختیار شما قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید