سبد خرید
فاطمه پیوسی

نگاه اسلام و ادیان دیگر به زن

نگاه اسلام و ادیان دیگر به زن

موضوعات مهم آموزش

بررسی جایگاه زن در ادیان

مختلف نباید این حقیقت را انکار کرد که زن در طول تاریخ؛ فراز و نشیب های بسیاری را تحمل کرده و هرگز هویت خود را از دست نداده است. در واقع باید گفت که هویت زن، هویت جامعه است و ارزش و بها دادن به زن، کمالات و خدمات بی نظیر وی، ارزشمند شمردن تمامی جامعه است.
با نگاهی به تاریخ متوجه خواهیم شد که در همه جوامع، اراده زنان، سرنوشت تاریخ ملت را تعیین کرده اند. در ادامه به طور جداگانه به بررسی نگاه به زنان در اسلام و دیگر ادیان پرداخته ایم.

نگاه اسلام به زن

اسلام زن را همانطور که آفریده شده و همانطور که هست به جهان معرفی کرده که متاسفانه این روزها به دست بشر منهدم شده و آثار آن بسیار کمرنگ و محو شده است. اسلام؛ نظر، عقاید و نگاهی که مردم به زن داشتند را بی اعتبار کرد و باطل دانست. بر طبق این نظریه، زنان و مردان کاملا با هم برابرند.
و در قران کریم به صراحت اشاره شده است که ” که زنان را از جنس مردان و از سرشتی نظیر سرشت مردان آفریده‌ایم.” بر اساس این دیدگاه؛ زنان متفاوت از مردان نیستند؛ هر دو مخلوقات خداوند بوده و هدف والای آن ها برای روز زمین عبادت، عمل صالح و پرهیز از بدی است. نقش زنان در زمین فقط زاییدن نیست و باید پابه پای مردان اعمال خوب انجام دهد.
در خصوص طلاق؛ اسلام برای زن و مرد حق مساوی و یکسان در نظر گرفته است. ” اسلام حق طلاق را به شوهر می‌دهد و به زن نیز حق فسخ ازدواج را به طریقی که به آن خلع می‌گویند می‌دهد.” جایگاه زن در اسلام را بشناسید

زنان در آیین بودا

آیین بودا بر این باور است که اگرچه زنان موجوداتی با ظاهر فرشته اند، اما در باطن و عمق قلبشان دام و خطرناک و روح شیطانی دارند. بر طبق همین باور، تا مدت های طولانی هیچکس حاضر به پذیرفتن زنان نبود و شعار اصلی آن ها ” خدایا ما را از شر شیطان و نفس لئیم و زن، حفظ کن” بود.
در این آیین، زنان از زندگی محروم اند؛ هنگامی که آناندا (از گرامی ترین پیروان بودا) می پرسد که چرا زنان محرومند؟ بودا به این صورت پاسخ می دهد که: به کلی از زنان پرهیز کن؛ چرا که زنان موجوداتی بخیل، پست، حسود و شرورند که از اندیشه و خرد دور هستند.
آناندا در پاسخ به این سوال می پرسد که اگر به حکم ضرورت با زنی برخورد داشتم؛ چطور برخورد کنم؟ بودا پاسخ می دهد:
” کاملاً بیدار باش، اگر پیرند با آنان چون مادر سلوک کن و اگر جوانند آن‌ها را خواهر بدان، چون زن مثل تمساح و نهنگ سهمگین و خون‌آشام است که در رود زندگی می‌نشیند تا شناوری را صید و طمعه‌ی خویش سازد.”

زن در آیین مسیحیت

مسیحیان بر این باورند که گناهی که حوا مرتکب آن شده است در ایمان همه مسیحیان نقش اساسی دارد، چرا که به تصور آن ها دلیل ماموریت حضرت عیسی در زمین، از سرپیچی و نافرمانی از دستورات خداوند سرچشمه گرفته است.
حوا گناه کرده و آدم را مجبور به اجابت از درخواست خود کرده است و به همین دلیل هم خداوند هر دو آن ها را از آسمان به زمین فرستاد. از آنجایی که گناهان آن دو از سوی خداوند بخشیده نشده بود و تمامی انسان های پس از آن نیز گناهکار شناخته می شدند ؛ خداوند برای پاک کردن گناه نخستین انسان، مجبور به قربانی حضرت عیسی شد. پس مسیحیان به زنان اجازه تعلیم نداده تا زیر دست مردان باشند و سکوت اختیار کنند.
چرا که معتقدند آدم خلق شد و حوا، آدم نه بلکه زن آفریده شده و این یعنی از حد خود تجاوز کرده است. آن ها تنها سود زن را بچه دار شدن می دانند و در این مسئله هیچ ارزشی برای او قائل نیستند. چرا که دختر منبعی برای آبرو ریزی پدرش به حساب می آید.
 انجیل کاتولیک می‌گوید:«زایش دختر یک خسارت است.»

زن در آیین یهود

در روایات یهودی، تصویر حوا، به عنوان یک وسوسه گر و یک شخصیت بی نهایت منفی شناخته شده است. در این آیین همه زنان، کسانی هستند که از مادرشان حوا؛ حیله، گناه و تبلیس را به ارث برده و در نهایت همه آن ها به لحاظ اخلاقی پست، نادرست و گناهکارند.
در دین و آیین یهود، ربی ها ۹ لعنت خداوند که به خاطر سقوطشان با مرگ به زنان تحمیل کرده است این چنین بر می شمارند:
 تحمل بارداری
 تحمل درد زایمان
 تحمل بزرگ کردن فرزند
 این که به عنوان گواه و شاهد پذیرفته نمی‌شود؛
که پس از همه این ها، مرگ به عنوان پاداش به او داده می شود. در جامعه قدیم، زنان در یهودیت اجازه شهادت نداشته و ربی ها بر این باور بودند که زنان به خاطر لعنت هایی که به آن ها تحمیل شده است، حق شهادت ندارند.
هم اکنون نیز در اسرائیل کنونی آن ها حق شهادت دادن در دادگاه ربیون را ندارند. همچنین؛ حق پدر بر فرزند دختر آنقدر مطلق است که مرد می تواند دخترش را بفروشد یا او را نامزد کند؛ اما زن همچین اجازه ای ندارد.

زن در آیین زرتشت

 در آیین زرتشت، در بخش هایی از اوستا که به گات ها یا یسنا معروف اند، به جایگاه اجتماعی زنان و مردان اشاره شده و چنین آمده است که: « اینک ای دختران شوی‌کننده و ای جوانانی که پیوند زناشویی می‌بندید، سخنان مرا خوب به یاد بسپارید، با آموزه‌های دین راه نیک‌منشی را بگزینید و از روی مهر و فرزانگی هر یک از شما باید بر آن باشد که در مهرورزی، پاکی و درستی و پارسایی بر دیگری پیشی جوید، چه این بهترین شیوه‌ی کام‌یاری در زندگی خواهد بود.»
همه چیزی که در اوستا درباره زن و مرد به آن اشاره شده، همانندی و برابری بین زنان و مردان است. اما در متون دیگر این آیین، مطالبی تحقیر آمیز بین زن و مرد زیاد به چشم می خورد. در کتاب ماتیکان هزار دادستان اشاره شده است که زن به عنوان شخص شناخته نمی شود و فاقد شخصیت حقوقی است، در واقع به عنوان شی مطرح است.
همچنین آن ها معتقدند که فرزند پسر برای زنان، پلی است که در رستاخیز به بهشت متصل می شود، این یعنی داشتن فرزند پسر تنها عامل گذر و نجات از پل صراط است

دیدگاهتان را بنویسید