سبد خرید
فاطمه پیوسی

همسر شکاک

همسر شکاک

موضوعات مهم آموزش

خصوصیات همسر شکاک

برخی از زوجین شریک زندگی خود را دوست دارند و می خواهند به او اعتماد کنند و با یکدیگر رشد داشته باشند. اما ممکن است احساس ناامنی، شک و تردید چنان درگیرشان نماید که با وجود اینکه به دنبال حفظ رابطه ی عاطفی خوبی هستند اما این شک، به شدت رابطه را دچار آسیب کند. شک و توهم نسبت به همسر یا شک به خیانت همسر هیجان مخربی می باشدکه به منظور مقابله فرد با خطر طرد شدن خود را بروز می دهد. افراد در این شرایط همواره در ترس و وحشت مداومی به سر می برند که مبادا همه چیز به یکباره از بین برود و آنها مورد تحقیر و رها شدگی قرار بگیرند. اگر شما نیز در دسته بندی همسر شکاک قرار گرفته اید، می تواند با کمک گرفتن از مشاوران سایت پیوسی به روند زندگی عادی خود برگردید و زندگی زناشویی سرشار از اعتماد را تجربه نمایید. با خواندن مقاله ی پیش رو می توانید، به خصوصیات همسر شکاک پی برده و اگر در این دسته قرار می گیرید یا همسرتان در این زمره قرار گرفته است، به اصلاح روابط خود با مشاوره گرفتن از کارشناسان سایت پیوسی اقدام فرمایید. شک و بد گمانی در زندگی مشترک، می تواند تاثیری منفی بر کارکرد عاطفی و ارتباطی زوجین بر جای بگذارد. در ادامه به ویژگی های رفتاری و شخصیتی افرادی که دچار شک و سوءظن در زندگی مشترک هستند می پردازیم. این افراد با شک، رفتار و اعمال دیگران را تفسیر می نمایند و به نوعی رفتار دیگران همیشه برای آنها تهدید آمیز، تحقیر آمیز و آسیب زننده می باشد. افراد مبتلا به شک و بدگمانی نمی ‌توانند اعتراف داشته باشند و یا بپذیرند که احساسات منفی به دیگران دارند. احتمال خیانت در آنها بسیار قوی شده است و حتی اگر مورد اعتماد بودن اطرافیان ثابت شود، باز هم به آنها اعتمادی نخواهند داشت. معمولا از رفتار و گفتار بسیار عادی و معمولی اطرافیان برداشت شخصی و غلطی می کنند، که این امر باعث می ‌شود رنجیده و خشمگین شوند و حتی تا مدتها این احساس را در درون خود نگه داشته و پرورش دهند‌.

نشانه ‌های بدبینی در اوایل بزرگسالی با نشانه هایی مانند بدگمانی و سوءظن در مواردی که قابل اثبات نیست، شروع می شود. سوء تعبیرهای مداوم و تفسیر اشتباه از رفتار اطرافیان و بدخواه دانستن دیگران، در این افراد همواره قابل مشاهده است. آنها تصور می‌ نمایند که اطرافیان قصد فریب آنها را دارند و نسبت به تعهد و وفاداری دیگران مشکوک هستند. از مسائل شخصی خود به دیگران چیزی نمی گویند و می ‌ترسند که دیگران علیه خودشان از این اطلاعات استفاده نمایند. اصولا به کسی اعتماد نداشته و اطرافیانشان را نمی توانند ببخشند. تصور دارند که دیگران قصد حمله به شخصیت آنها را داشته و نگاه های تصادفی دیگران را بد تعبیر می کنند. حال اگر این بدبینی در بین همسران وجود داشته باشد، موضوع پیچیده تر خواهد شد. داشتن همسر شکاک، در طولانی مدت غیر قابل تحمل می باشد و کانون خانواده را دچار از هم گسیختگی می نماید. کارشناسان سایت پیوسی با برگزاری جلسات حضوری و مشاوره های تلفنی می توانند به بازگشت گرما به کانون خانواده ها کمک نمایند. کارشناسان ما با سالها تجربه در این زمینه و آگاهی به ویژگی ها و خصوصیات همسر شکاک، انتخابی مطمئن برای شما خواهند بود. پیشنهاد کارشناسان سایت پیوسی به شما این است که سعی نکنید رفتارهای همسر شکاک خود را تغییر دهید. این کار تقریبا غیر ممکن است. هرگونه توضیح اضافه و تکمیلی به منظور روشن نمودن شرایط موجود، این امکان را فراهم می کند که نتیجه عکس داشته باشد. اگر هم قصد راهنمایی به یکی از نزدیکانتان را دارید که نسبت به همسر خود بدبین شده است، از همسر او جانبداری نکنید. این کار باعث به وجود آمدن پیش فرض های جدیدی در او شده و ممکن است که شخص مورد نظر فکر کند که شما با همسرش ارتباط پنهانی دارید و به شما هم بدبین شود.

نقش روانشناس به منظور ارتقای آگاهی، التیام آسیب های موجود و بهبود رابطه زوجین غیر قابل انکار می باشد. آموزش مهارت های ارتباطی و گفتگو به منظور شفاف سازی رفتارهایی که جرقه های شک را سبب ساز می شوند، لازم و ضروری خواهد بود. زوجین باید بتوانند پیرامون مسائل شک برانگیز بدون هیچ گونه عوامل مزاحمی مثل حضور بچه ها، تلویزیون یا موبایل با یکدیگر صحبت داشته باشند.
برخورداری از توانمندی جهت اداره یک گفتگوی بالغانه و دوسویه ضروری می نماید. مدیریت گفتگو به گونه ای که تبدیل به گفتگوی کودک مطیع و والد کنترل گر نشود، نیازمند آموزش در جلسات مشاوره زوجین و تمرین می باشد. شناخت نوع گفتگوهای درونی و باورهای ناکارآمد فرد شکاک، که می تواند منجر به بد کارکردی هیجانی و رفتارهای نامناسب با همسرش باشد نیز ضروری می نماید. این موارد باید طی جلسات درمان به زوجین آموزش داده شود.
گروه کاردرمانی و مشاوره ی زوجین سایت پیوسی، این امکان را فراهم آورده است تا هموطنان عزیز از سراسر کشور با تیم مشاوره ای وب سایت در تماس باشند

 و مشکلات خود را در زمینه ی همسر شکاک خود مطرح نمایند. زندگی با همسر شکاک امکان دارد که یکی از سخت ‌ترین کارها برای هرکدام از ما باشد.
اعتماد به طرف مقابل اولین و مهم ‌ترین اصل برای داشتن یک رابطه سالم است. هنگامی‌ که همسرتان به شما اعتماد نداشته باشد، مشکلات ریز و درشت زیادی را در زندگی تجربه می ‌کنید. برای مثال ممکن است همسرتان شما را در بسیاری از مسائل محدود نماید و دائما تماس ‌ها یا قرارهای کاری یا خانوادگی شما را چک کند.
این کارها باعث می ‌شود از زندگی مشترک با همسرتان دلگیر شوید و حتی احساس کنید دیگر امکان ادامه ی این وضعیت مقدور نیست. اما خیلی مواقع‌ با شناخت دلیل بدبینی همسرتان و آگاه بودن به خصوصیات همسر شکاک، می ‌توانید در برطرف کردن این مشکل به او کمک نمایید. اما اگر این احساس را دارید که مشکلاتتان به این سادگی ‌ها قابل حل شدن نیست، بهتر است که تصمیم جدی ‌تری برای زندگی خود بگیرید و برای دریافت مشاوره با کارشناسان وب سایت پیوسی تماس حاصل فرمایید.

بسیاری از زنان یا مردان به دلیل علاقه‌ ی وافری که به همسر خود دارند، می ‌خواهند هرطور شده زندگی خود را حفظ کنند. اما شاید از راه ‌هایی استفاده نمایند که خیلی هم کاربردی نباشد. علاقه ی بیش ‌از حد، گاهی اوقات همسر شما را حساس می ‌کند. این درست نیست که برای کنترل شرایط، همه ‌چیز را تحت نظر داشته باشید. با توجه به تجربیات کارشناسان وب سایت پیوسی، مشخص شده است که یکی از مهم‌ ترین دلایل بدبینی همسران این است که آن‌ ها از تنهایی واهمه دارند. ترس از طرد شدن یا دوست‌ داشتنی نبودن، از آن دسته مسائلی می باشد که باعث می ‌شود طرف مقابل شما حساسیت بسیاری پیدا کند. کسانی که نسبت به ‌تنهایی و طرد شدن حساسیت دارند، ساده‌ ترین رفتارها را هم نشانه‌ای از بی ‌علاقگی همسرشان تعبیر می‌ نمایند. این شرایط باعث می ‌شود که آن ‌ها تا حد زیادی نسبت به رفتارهای طرف مقابل شک پیدا کنند. ضربه های عاطفی از مواردی است که احتمال به وجود آمدن همسر شکاک را فراهم می کند. خاطرات عاطفی تلخ از آن مسائلی هستند که می‌ تواند همسر شما را تبدیل به یک همسر شکاک نماید. گاهی اوقات این خاطرات توسط والدین ایجاد شده اند. والدینی که با هر دلیلی مثل جدایی، فرزندشان را تنها گذاشته اند و باعث شده اند که این احساس در او شکل بگیرد که دیگران اشخاص غیرقابل اطمینانی هستند و احتمالا او را تنها خواهند گذاشت. خاطرات منفی گاهی اوقات هم بر اثر تجربه‌ های عاطفی ناخوشایند گذشته به وجود می آید. تجربه ‌هایی مانند خیانت باعث خواهند شد که فرد برای مدت طولانی درگیر این موضوع شود و نتواند آن را هضم نماید. بعضی افراد به دلیل شغلی که دارند یا ارتباط با کسانی که دچار مشکلی می باشند، دیدی منفی نسبت به همه‌ چیز پیدا کرده اند. در حقیقت آن ‌ها به این خاطر که همیشه در معرض اخبار منفی بوده اند و اکثر اوقات چیزی راجع به خیانت شنیده اند، ناخواسته در تمامی شرایط به دنبال نشانه‌ هایی از خیانت می ‌گردند. به عبارتی شغل این افراد بر دیدگاه آن‌ ها از زندگی تاثیر می گذارد. برای اینکه دچار سوتفاهم نشوید و به اشتباه همسر خود را به بدبینی متهم نکنید، بهتر است که از کارشناسان وب سایت پیوسی بهره برده و با خصوصیات همسر شکاک آشنایی کامل تری پیدا کنید.

همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی

مظنون بودن و بدبینی در زندگی زناشویی، می تواند ضربه بزرگی به آن رابطه وارد کند. برخی از زوجین بی دلیل، حساسیت و شکی نسبت به همسر خود دارند. این بدبینی، باعث می شود زندگی زناشویی دچار آسیب جدی شود. بزرگترین آفت در هر رابطه زناشویی، سلب اعتماد یکی از زوجین از طرف مقابل است. بدبینی در زندگی زناشویی می تواند، باعث تیره شدن آن رابطه گردد. گاهی فردی که دچار شک و بدبینی شده، کاملا در اشتباه است و بی جهت به تیره شدن و سست شدن رابطه ی زناشویی خود دامن می زند. با خواندن ادامه ی این بخش از مقاله که توسط کارشناسان وب سایت پیوسی تهیه شده است، به چگونگی ارتباط بین همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی پی خواهید برد. بدبینی و سوء ظن که نقطه ی روبروی مقابل حسن ظن و اعتماد است، می تواند نوعی اختلال روانی باشد. همسر مبتلا به این مشکل که همسر شکاک نامیده می شود، طرف مقابل را بدون دلیل و شاهد، به داشتن سوء نیت، متهم می نماید. همسرانی که درگیر این اختلال هستند، به شریک زندگی خود اعتمادی ندارند و حتی از رفتارهای محبت آمیز وی نیز، احساس رضایتمندی نخواهند داشت. 

به عنوان مثال اگر بخواهیم خصوصیات همسر شکاک را در مورد مرد، ذکر کنیم می توانیم به این نکات اشاره نماییم. مرد بدبین وقتی همسرش دیر بیاید، فکر می کند که خیانت می کرده است.
اگر زود بیاید، تصور می کند که قصد صحنه  سازی دارد، اگر با موبایل حرف بزند، گمان می‌ کند با کسی رابطه دارد. همسر شکاک، به دلایل واهی به شریک زندگی خود مظنون است و زندگی را بر خود و اطرافیان تلخ می  کند. وقتی یکی دائم درحال مواخذه و دیگری در حال توضیح و دفاع باشد، قطعا این زندگی رو به تلخ کامی می گذارد. این زندگی دوزخی کشنده است که هر دو طرف در آن شکنجه‌ شده اند. همسری که دچار بدبینی است، احساس می کند چیزی را که می  بیند یا می شنود، واقعیت نداشته و حقیقت چیز دیگری می باشد. کاسه‌ای زیر نیم کاسه است. هیچ چیز مانند بدبینی در تخریب یک رابطه  مشترک زناشویی ویرانگر نخواهد بود. همسر شکاک و بدبین احساس می کند، چیزی را که می  بیند یا می شنود، واقعیت ندارد.

در ادامه ی این بخش از مقاله که همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی نام دارد، به این نکته اشاره می کنیم که شک و تردید، ریشه در وسواس دارد. بهتر است که بگوییم این دو بسیار به هم نزدیک هستند. به ‌عبارت دیگر، همانطور که یک فرد وسواسی مدام فکر می ‌کند و در نهایت هم به نتیجه نمی ‌رسد که باید چه رفتاری انجام دهد، افرادی هم که دچار شک و تردید شده اند، حالت دوگانه‌ای دارند. این افراد مدام فکر می کنند، آیا کاری که می ‌کنند درست است یا نه و چه اتفاقی در انتظارشان خواهد بود. به همین‌ خاطر است که افراد وسواسی با شک و تردید‌های زیادی مواجه می شوند. از طرفی اگر بخواهیم، به این مشکل به‌ صورت اختلال مواجه شویم، زمینه‌ ها و موقعیت‌ های متفاوتی در این خصوص وجود دارد. لازم به توجه است که شخصیت ‌های سوء‌ظنی با اختلال شخصیت وسواسی متفاوت هستند. افراد شکاک و دارای سوءظن اغلب به فرد خاصی شک دارند. این سوء‌ظن ‌ها هم اغلب در مورد مسائل ناموسی یا در مورد موضوعات اقتصادی می باشد. تبعات رفتارهای ناشی از شک و بدگمانی در ارتباطات عاطفی بین زوجین، پر خطر خواهد بود. این خطر، هم برای خود فرد و هم طرف مقابل او مشکل‌ آفرین خواهد بود. البته گاهی ریشه این بدگمانی ‌ها، مشکلات واقعی است که تاثیرات خود را در طولانی ‌مدت بر ذهن فرد باقی گذاشته ‌است. روش تفکر این افراد، به ‌گونه‌ای است که می ‌تواند منشا ناسازگاری و طغیان فرد بوده یا باعث پریشانی در احوالات دیگران باشد. می ‌توان گفت که آنها در نوع پاسخ ‌دهی به محیط پیرامون خود، دارای مشکل هستند اما کمتر به ‌دنبال درمان می باشند. مهمترین مشکل در مورد چنین افرادی نیز همین موضوع است که حاضر نیستند اقدامی در جهت بهبودی انجام دهند. در واقع در این مورد همسر شکاک، اصلا قبول ندارد که دارای مشکلی بوده و همین موضوع باعث مشکلات زیادی در درمان خواهد شد. از طرف دیگر این افراد در مورد رفتار انطباقی خود ناراحت بوده و اضطراب دارند. مثلا وقتی به آنها خیانت می ‌شود، فکر می‌ کنند که طرف مقابل خیانت کرده، چرا آنها باید پیش مشاور بروند و خود را درمان کنند.

متاسفانه هنوز عده ای یافت می شوند که به مشاوره در این مورد اعتقادی ندارند. پیشنهاد ما به این افراد، این است که یک بار از مشاوره های کارشناسان وب سایت پیوسی در زمینه ی خصوصیات همسر شکاک بهره مند شوند تا متوجه اشتباه خود شوند و دید مثبتی نسبت به مشاوره پیدا کنند. اگر با یک همسر شکاک ازدواج کرده‌اید، بهتر است یک نکته را بدانید که شما هرگز نخواهید توانست به ‌اندازه خواسته ‌های همسرتان محدود شوید. بسیاری از بانوان، برای فرار از دعوا و اختلاف سعی می‌ کنند که هر چه همسرشان می‌گوید، انجام دهند. اما بهتر است که به خاطر داشته باشید که بدبینی‌ های همسر شما هرگز تمامی ندارد و شما نمی‌ توانید تمام زندگی خود را معطوف به خواسته‌ های او نمایید. 

به همین خاطر باید یک راه ‌حل منطقی برای بدبینی ‌های همسرتان پیدا نمایید. در قدم اول سعی نمایید تا از راهکارهایی که در این مقاله توسط کارشناسان وب سایت پیوسی ارائه می شود، استفاده کنید. در بسیاری از مواقع استفاده از این روش ‌ها در طی یک زمان مناسب خواهد توانست، به برطرف شدن مشکلات کمک کند. اما اگر احساس کرده اید که این روش ها، نمی ‌تواند به شما کمک نماید، بهتر است هر چه سریع‌ تر از یک روانشناس متخصص در این زمینه بهره گیرید. مشاورین، با احاطه ای که خصوصیات همسر شکاک دارند، احتمال وجود بیماری ‌های مختلف را در همسر شما بررسی خواهند کرد و برای درمان آن ‌ها از روش‌های مشخصی استفاده می نمایند. در شرایطی که همسرتان حاضر به درمان نباشد، مشاور به شما کمک می کند که برای شرایط موجود زندگی خود تصمیم درستی اتخاذ نمایید. همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی، از رابطه ای مستقیم برخوردار هستند که بهبود شک، به سلامت زندگی زناشویی ختم می شود.

نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین

اعتماد، اساس هر نوع از رابطه ای است. در رابطه ای که اعتماد متقابل وجود نداشته باشد، به سادگی از هم خواهد پاشید. زندگی با همسر شکاک و بدبین بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. او هرگز به شما اعتماد ندارد، نسبت به شما بدبین می باشد و به نظر می رسد هر رفتار کوچک شما می تواند بهانه ای برای تشدید شک و بددلی او باشد. در چنین رابطه ای، فرد تحت فشار روانی زیادی برای جلب اعتماد همسرش قرار خواهد گرفت. لذت بردن از زندگی مشترک در این روابط به نظر ناممکن می رسد. وب سایت پیوسی بعد از برشمردن خصوصیات همسر شکاک در بخش های پیشین، در این بخش به نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین می پردازد. در صورت داشتن ابهام در زمینه ی چگونگی ارتباط بین همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل نمایید تا مشاوره های لازم انجام شود. داشتن یک ارتباط پایدار با همسر شکاک بسیار دشوار خواهد بود. حتی نمی ‌توانید از شوهر شکاکتان توقع داشته باشید که رفتاری منطقی داشته باشد. متاسفانه مردان شکاک معمولا، باهوش هستند و آنقدر بدبین‌ هستند که به راحتی به هر چیزی یا هر کسی اعتماد نکنند. این خصوصیت هم یک موهبت و هم یک دردسر خواهد بود. بنابراین اگر احساس کرده اید که همسرتان بیش از حد به شما بدگمان شده است، می ‌توانید با رعایت توصیه ‌هایی با او کنار بیایید. باید به این نکته توجه داشته باشید که بدبینی و شک شوهرتان ارتباط بسیار کمی با شما داشته یا اصلا به شما ربطی ندارد. شاید شوهرتان تمام روز را به خواندن ایمیلهای شما گذرانده باشد یا با نام کاربری‌ شما در گوگل جستجو کرده باشد. لازم است که شما درک نمایید که این اعمال بازتابی از رفتار نامناسب شما نبوده است و هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید. این کنکاش ‌ها، صرفا از درک و احساسات همسرتان ناشی می شود که به هر دلیلی با احساسات و تصورات شما تفاوت دارد.

مردی که به بلوغ احساسی و فکری رسیده باشد، از این که همسرش بعد از اتمام ساعت کاری با همکار مردش صحبت داشته باشد، برآشفته نمی ‌شود. البته همین گفتگوی ساده به نظر یک شوهر شکاک، تلاشی برای تور کردن این همکار و به راه انداختن یک ماجرای عاشقانه در محل کار تغبیر می شود. از آنجایی که نمی ‌توانید با تصورات یک نفر بجنگید یا به او بگویید که حق ندارد این طور فکر کند، بهترین کار این خواهد بود که چنین طرز فکر منفی و بدبینانه ‌ای را نادیده بگیرید. در واقع شک و بدگمانی شدید یک فرد، بازتابی از حس ناامنی یا حس از دست دادن کنترل بر خود می باشد که باعث خواهد شد فرد بدبین بر خطا های فرضی دیگران متمرکز شود و به این ترتیب، پناه بردن خود به شک و بدبینی را توجیه نماید. درست است که جلوگیری از افتادن در دام افسردگی و ناراحتی تحت تاثیر بازجویی ‌ها و کنکاش ‌های مداوم شوهرتان سخت می باشد، اما سعی کنید که این بدبینی ‌ها را متوجه خودتان ننمایید. تیم کارشناسی وب سایت پیوسی در مواجهه با مراجعان فراوانی که داشته، متوجه شده است که اکثر مراجعه کنندگان با خصوصیات همسر شکاک آشنایی دارند، اما متاسفانه راهکارهای مناسب برای حل این معضل را نمی دانند.

نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین باید به گونه ای باشد که آن شخص حالت دفاعی به خود نگیرد و به همدلی شما ایمان بیاورد. اگر شما دارای همسر شکاک هستید، نیاز به مشاوره های تخصصی برای برطرف نمودن این معضل مهم دارید. اگر نگران همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی خود هستید با کارشناسان وب سایت پیوسی در ارتباط باشید تا راهکارهای مقابله با آن ارائه شود. کنار آمدن با یک همسر شکاک و پذیرفتن این که مردی که علاقه مندش هستید، دائما به شما گمان بد دارد، دشوار خواهد بود. اما نباید اجازه بدهید که بدبینی شوهرتان زندگیتان را خراب کند یا روحیه‌ شما را به هم بریزد. به خود بگویید که فقط خودتان خواهید توانست رفتار و خلق و خویتان را کنترل کنید و هیچ فرد دیگری توان این کار را ندارد. این قدرت را به آسانی از دست ندهید. همچنین به خودتان یادآوری نمایید که مسئولیت احساسات و افکارتان به عهده‌ی خودتان خواهد بود و همسرتان نمی‌ تواند بدون رضایت و اجازه‌ شما کاری کند که احساس بدی درباره‌ خودتان کسب کنید.

جواب دادن به دور جدیدی از بازجویی‌ های همسرتان، درباره ی این که با چه کسی ملاقات داشته اید و امروز چه کارهایی انجام داده‌اید، آزمون سختی برای صبر و شکیبایی شما خواهد بود. سعی نمایید به جای نشان دادن رفتار تدافعی، با آرامش به حرف‌ ها و سوالات شوهرتان گوش دهید. اگر حرف ‌های همسرتان را قطع کنید یا با لحن صدا و زبان بدن به او نشان دهید که صبرتان تمام شده است، فقط موقعیت را وخیم ‌تر کرده اید و به این ترتیب شوهرتان بهانه‌ ای پیدا می‌ کند که مطمئن شود شکش در مورد شما درست بوده است. سعی نمایید که احساسات یک شوهر شکاک و حسود را نادیده یا دست‌ کم نگیرید. گفتن جملاتی مانند وای دوباره شروع نکن یا اینکه خیلی دیوانه ای که همچین فکرهایی می‌ کنی، فقط سوتفاهم را عمیق‌ تر می‌ کند و به علاوه باعث می ‌شود که همسرتان فکر کند، او را درک نمی‌ کنید. به همسرتان فرصت دهید تا خودش را تخلیه نماید تا احساس کند که گفتنی ‌ها را گفته است. بعد یا شکایت ‌هایش را نادیده بگیرید یا موضوع را باز کنید. نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین باید به شکلی باشد که او مطمئن شود، گوشی شنوایی دارید. به جای این که ذهن ‌خود را به روی حرف ‌های همسرتان ببندید و یک گوشتان در و آن یکی دروازه باشد یا این که دهان به دهان او گذاشته و هر انتقادش را با یک انتقاد تندتر جواب دهید، صبور باشید. وقتی همسرتان شروع به شکایت از رفتارتان نمود و بدبینی ‌هایش را با شما در میان گذاشت، با دقت به او گوش دهید. اگر همسر حسودتان بداند که می‌ تواند درباره احساساتش حرف بزند، و شما به ترس‌ ها و اضطراب‌ هایش گوش خواهید داد و سعی خواهید نمود که منبع احساسات منفی ‌اش را پیدا کنید، مسلما اوضاع بهتر خواهد شد. شاید اگر همسرتان بعد از آن که با توجه و مهربانی به حرف ‌هایش گوش نمودید، حس کند که احساساتش را درک می کنید، بتواند بر این نگرانی ‌ها و بدبینی‌ ها غلبه نماید. در صورت تمایل به مطالعه ی منابعی در مورد خصوصیات همسر شکاک، می توانید از تیم متخصصان روانشناسی وب سایت پیوسی کمک بگیرید. کارشناسان ما، مشاورینی زبده برای حل و فصل معضل همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی هستند.

اگر همسرتان مشکل روانی ریشه ‌داری ندارد، سعی نمایید که بیشتر در دسترس باشید و به احساسات او بهتر پاسخ دهید. برای مثال به محض این که اسم همسرتان را روی گوشی تلفن ماهده کردید، گوشی را بردارید و نگذارید که پشت خط منتظر بماند. اگر لازم است اضافه کاری کنید، حتما موضوع را به همسرتان اطلاع داده و بگویید که چه زمانی به خانه بر می‌گردید. درباره ی برنامه‌ ی روزانه ی خود با همسرتان صادق باشید و فکر نکنید این صداقت به معنای آن است که باید به او جواب پس بدهید. وقتی همسرتان بداند که چطور و کجا می ‌تواند شما را پیدا کند، به عشقش مطمئن‌ تر خواهد شد و کمتر به درستی رابطه ‌اش با شما شک خواهد کرد. پیشنهاد کارشناسان وب سایت پیوسی این است که اگر متوجه مثبت بودن این کارها در همسر شکاک خود، حتی به مقدار جزئی شدید، همین روال را ادامه دهید و دائما به همسرتان یادآوری نمایید که عاشقش هستید، همیشه کنارش می مانید و دوشادوش هم مشکلات زندگی‌ را حل خواهید نمود. ممکن است نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین شما به گونه ای است که بعضی از رفتارها و کارهای شما برای او شک ‌برانگیز شده است. اگر تلفنتان شب‌ ها دیر وقت زنگ خور دارد یا بدون هماهنگی قبلی دیر به خانه بر می‌گردید، طبیعی است که همسرتان دچار شک و بدگمانی خواهد شد. شاید به نظر شما این مسائل پیش پا افتاده باشد، اما همین مسائل جزئی از نظر همسرتان نشانه‌ ای آشکارا از خیانت است. تنها راه برای حل چنین مشکلی این خواهد بود که شکاف ارتباطی را با گفتگو پر کنید و به همسرتان اطمینان خاطر دهید که از این به بعد او را در جریان کارهایتان قرار خواهید داد. دادن مشاوره در مورد همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی توسط کارشناسان وب سایت پیوسی به شما کمک می کند تا علاوه بر اینکه با خصوصیات همسر شکاک آشنا شوید، قادر به رفع این مشکل نیز بشوید. مشاورین ما علت شک و بدبینی شدید همسرتان را تشخیص می دهند و راه حلهایی را برای برخورد با این همسر شکاک و مدیریت رابطه توصیه می‌ کنند. دلیل حسادت شدید گاهی اوقات فراتر از احساس ناامنی و بی‌ اعتمادی به عشق است و از اختلالی شخصیتی سرچشمه می گیرد که مسلما غلبه بر آن از عهده‌ شما و همسرتان خارج است و باید برای درمان آن به متخصص مراجعه نمایید.

دلایل به وجود آمدن شک در همسر

گاهی اوقات، علائم خیانت و گاهی حسادت دلیل ایجاد شک هستند. بسته به ‌نوع تفسیری‌ که از این نشانه‌ ها داریم و احساسات درونی ‌مان، این شک ممکن است واقعی باشد یا فقط در ذهن ما رخ داده باشد. با توجه به تجربیات کارشناسان و ب سایت پیوسی، این اختلال برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد. فرقی نمی کند چه در ارتباط و روابط بین زن و شوهر و چه سایر روابط دیگری که افراد با هم دارند ممکن است این احساس با زمینه های تند و کمرنگ شکل گیرد. اما آنچه ما امروز شاهد هستیم این است که شک کردن در ارتباطهای بین همسران بیش از سایر افراد شکل می گیرد. شک داشتن، انسان را از درون تهی خواهد کرد و به مرور خانواده ی او را به مرز نابودی می کشاند. افکاری که بذر نادرستی دارند و خود ما آنقدر آن را می پروانیم تا رشد نماید و تبدیل به ریشه های نا سالمی شود که درونمان را در بر گرفته و راه زندگی و نفس را از ما بگیرد. شک و بدگمانی، به جان تان افتاده است، احساس می کنید یک جای کار می لنگد، اما نمی دانید مشکل از کجا نشات می گیرد. همسرتان به تازگی سرد شده است، هر روز تا دیر وقت کار می کند یا حتی شاید خانه را بدون هیچ توضیحی ترک نموده است. به همسرتان مشکوک شده اید و فکر می کنید که دارد به شما خیانت می کند، اما هر بار که موضوع را با او در میان گذاشته اید، او حتی فکر خیانت را هم احمقانه می داند و همه چیز را انکار کرده است. مشاهده می کنید که دلایل به وجود آمدن شک در همسر متفاوت است. به میزان متفاوت بودن این دلایل، راه های مقابله با آن نیز متفاوت است. کمتر کسی این توانایی را دارد که بدون کمک از مشاورین زبده، نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین خود را اصلاح کند. محققان وب سایت پیوسی که در زمینه ی توانمندسازی خانواده ها کار می کنند، مرجعی مطمئن برای تغییر رفتار همسر شکاک شما خواهند بود. همانطور که در بخش های قبل خصوصیات همسر شکاک بیان شد و راه های مبارزه با این اختلال عرضه شد، در این بخش نیز دلایل به وجود آمدن شک در همسر و راه های رفع آن، عنوان می شود.

حسادت در روابط عاطفی یکی دیگر از عوامل مهمی است که منجر به شک می شود. حسادت انواع مختلفی دارد. یکی از انواع حسادت، حسادت واکنشی می باشد و زمانی اتفاق می افتد که شریک زندگی تان به خاطر فردی دیگر شما را ترک کرده است. در این شرایط، رابطه فعلی تان را باخته اید و رابطه جدیدی بدون وجود شما در حال شکل گرفتن است. نوع دیگر حسادت که صرفا با توجه به ذهن ما ایجاد شده است و ارتباطی با اعمال واقعی شریک عاطفی مان ندارد، حسادت ناشی از بدگمانی می باشد. تحمل این نوع حسادت سخت تر خواهد بود، زیرا مطمئن نیستیم که واقعیت چیست و نمی دانیم چه واکنشی باید نشان دهیم. ناامنی و تخیل فعال دو عنصر مهم از حسادت ناشی از بدگمانی هستند. البته بیشتر مواقع این افکار کاملا غیرمنطقی هستند. معمولا هر چیزی که نامعلوم و مشکوک باشد و نتوانیم توضیحی برای آن ارائه دهیم ما را هیجان زده می کند، زیرا آن را غیرعادی تلقی می نماییم. هنگامی که اوضاع باثبات می شود، دیگر دلیلی برای اینکه سیستم ذهنی ما هشیار و گوش به زنگ باشد وجود نخواهد داشت. شرایط مبهم ماهیتی ناقص دارند و به همین دلیل می توانند برای رابطه خطرآفرین باشند. خیانت به همسر نیز از جمله مواردی است که ماهیت ناقص دارد. افرادی که به همسر خود خیانت می کنند، شاید رضایت عمیقی را احساس نمایند، اما همچنان مشتاق اند که بیشتر در این رابطه پیش بروند و رضایت بیشتری کسب کنند. پس اگر همسر شما دارای حسادت افراطی بود، می توان گفت که او نیز همسر شکاک است. برای توضیحات تکمیلی می توانید به بخش خصوصیات همسر شکاک مراجعه فرمایید. حسادت به خصوص در بین بانوان از قدرت بیشتری نسبت به آقایان برخوردار است و از مهمترین دلایل به وجود آمدن شک در همسر می باشد. همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی گزینه هایی جدای از هم نیستند که بتوان به سادگی از کنار یکی عبور کرد و امید به ادامه دار بودن زندگی سالم از نظر عاطفی را داشت. اگر با چنین مشکلی در زندگی خود سر و کار دارید، از کارشناسان وب سایت پیوسی کم بگیرید تا بر این معضل فائق آیید.

شک نوعی فرض خود انجام، به شمار می رود. بذرهای اولیه شک به وفاداری شریک زندگی، دامنه وسیع تری از بی اطمینانی را وجود خواهد آورد. شک به همسر سبب می شود دائما رفتارهای همسرمان را تفسیر نماییم و به هر طریقی او را بیازماییم. هر رفتار، اقدام یا کلمه را به عنوان نشانه ای با معنای متفاوت تعبیر نماییم که حس بی اعتمادی را تقویت و تشدید می کند. بنابراین در یک چرخه معیوب بی پایان، هرچه دلایلی که برای حسادت پیدا می نماییم بیشتر شوند، سوءظن های ما محکم تر و پیدا کردن دلایل راحت تر می شود. انرژی شدید حسادت در ما جمع می شود و از درون ما را می بلعد. از آنجا که شک به همسر سبب می شود بیشتر به رفتارهای همسرمان توجه نماییم، دقتمان هم به او بیشتر می شود. به این ترتیب او هم احتمالا بدش نمی آید طوری رفتار کند که بیشتر به او شک نماییم و نگران پایان یافتن رابطه مان باشیم. یکی از خصوصیات همسر شکاک، حساس بودن او به داشتن دوستی صممیمی از جنس مخالف با شماست. در مطالعه ای که محققان انجام دادند، مشخص شد افرادی که در مرحله نامزدی هستند بیشتر از سایر افراد، نسبت به این دوستی نگرش منفی دارند. همچنین این افراد هنگامی که از سوی این دوست احساس تهدید می کنند، بیشتر تمایل دارند به همسرشان پرخاش داشته باشند تا اینکه با او درباره این شرایط صحبت کنند یا ارتباطی سازنده برقرار نمایند. نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین را به کمک کارشناسان وب سایت پیوسی بیاموزید تا از محاسن آن برخوردار شوید. اگر یکی از دلایل به وجود آمدن شک در همسر خود را داشتن دوست یا همکاری از جنس مخالف دیدید، بهترین راه، کم نمودن یا قطع کردن رابطه با آن دوست است. با انجام این کار، متوجه اثر شگفت آن بر زندگی خود خواهید شد. امکان بروز عشق بین دوستان از جنس مخالف اغلب موضوع بسیاری از فیلم هایی بوده است که دوستی های افلاطونی را به تصویر کشیده اند. این فیلم ها اصرار دارند تا ثابت کنند که همیشه این احتمال وجود دارد که زن و مردی که بهترین رفقای هم هستند، کششی پنهانی نسبت به یکدیگر پیدا کنند. البته این طور نیست که فقط دنیای سینما به این موضوع اهمیت بدهد، این امر از دیرباز موضوع مطالعه روانشناسان و جامعه شناسان بسیاری نیز بوده است.

شک خواهد توانست تا پیامدهای بسیار بدی بر جسم و ذهن ما ایجاد کند. برای کنار آمدن با این مشکل، قبل از هر چیز باید علل شک برطرف شود. همان طور که قبلا اشاره کردیم، بسیاری از رویکردهایی که برای مقابله با شک به همسر اتخاذ می شوند، ممکن است اشتباه باشند. حسادت چیزی جز، احساس تنهایی در برابر دشمنانی که به تو لبخند می زنند نیست. این جمله ساده یک مفهوم کامل را در ذهن ما ایجاد می کند که دیگران خوشحال اند، لحظات لذت بخشی را سپری می نمایند و می خندند، درحالی که ما تنها مانده ایم تا مثل یک احمق به نظر برسیم. با این حال، تصور نکنید همیشه دشمنان لبخند به لبی که فکر می کنیم دراطراف ما حضور دارند ما را به سوی حسادت سوق خواهند داد. آن منشی خوش چهره و عشق دوران دانشگاه به ندرت تهدیدی برای رابطه ما هستند. آن چیزی که می تواند خطری واقعی برای صمیمی ترین روابط ما باشد، حالت منکوب کننده شکی است که این افراد سبب به وجود آمدن آن در ما شده اند. تحقیقات کارشناسان وب سایت پیوسی نشان داده است که حسادت از جمله مهمترین دلایل به وجود آمدن شک در همسر می باشد. پس با تغییر در نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین خود، از حسادت او کم کرده و کانون خانواده ی خودتان را حفظ نمایید. همچنین کارشناسان وب سایت پیوسی در خدمت شما هستند تا با ذکر خصوصیات همسر شکاک، گامی موثر در جهت آرامش شما بر دارند. فراموش نکنید، اقداماتی که به دلیل شک به همسر خود انجام می دهیم، می تواند یک رابطه عاشقانه را خراب کند، به آرامی پیوندی دیرینه را از بین برده یا حتی به تهمت هایی جدی ختم شود. حتی استفاده از تکنولوژی می تواند بی اعتمادی و دروغ را در بین زوجین به وجود آورد. ایمیل، پیامک و فیسبوک می توانند بستری مناسب را برای ارتباطات جدید و دروغین محیا نمایند. هنگامی که درهای ارتباطات بی حساب وکتاب باز شود، امواج حسادت جریان پیدا می کنند. حسادت چیزی نیست که بتوانیم روی آن کنترل چندانی داشته باشیم. این یک حس طبیعی و غریزی است که هرکسی ممکن است در برهه ای از زندگی اش آن را تجربه نماید. مشکل حسادت این است که روی احساسات و نگرش های دیگر را سرپوش می گذارد و خودمان و همسرمان را آزار می دهد. چیزی که اغلب در قلب حسادت نهفته است، خود تهدیدی نیست، اما ما را تحریک می کند تا خودمان را عذاب داده و با افکار انتقادی خودمان را سرزنش نماییم.

راهکارهای مقابله با شک همسر

شک داشتن، یکی از بدترین اخلاق افراد در جامعه است که اگر در جوانی درمان نشود، در زمان ازدواج و تشکیل خانواده مشکل ساز می شود. این افراد نسبت به اطرافیان و همسر خود بدبین می شوند و آنها را زیر ذره‌بین می‌ گذارند. در روابط عاطفی بسیار سرد هستند و از خصوصیات اخلاقی درستی برخوردار نیستند. به اعتقاد کارشناسان وب سایت پیوسی، اعتماد و احترام دو محور اصلی و بسیار مهم در هر رابطه‌ای هستند که در صورت آسیب هر یک از آنان ممکن است رابطه کاملا متلاشی شود. وجود همسر شکاک می‌تواند هم احترام و هم اعتماد را در زندگی زناشویی از بین ببرد و به این شکل باعث از هم پاشیدن زندگی مشترک شود. معمولا افراد شکاک نسبت به همه بی اعتماد و بدگمان می باشند و احساس بی اعتمادی خود را به گردن نمی‌گیرند. این افراد اغلب تحریک پذیر، پرخاشگر و خشمگین‌ هستند. این افراد مشغولیت دائم ذهنی و شکی اثبات نشده در مورد وفاداری یا قابل اعتماد بودن همسر، دوستان و اطرافیان خود دارند. این افراد از اعتماد کردن به دیگران اکراه داشته و حتی اگر کسی یک بار به آنها توهین کرده، آسیبی رسانده یا بی ‌احترامی کرده باشد، هرگز او را نخواهند بخشید. بسیاری از مواقع علاقه و عشق زیاد بین زوجین به بدبینی و شک منتهی خواهد شد. زیرا فرد شکاک تنها همسرش را متعلق به خود دانسته و طبیعتا هر نوع رفتار خارج از منزل او برایش سخت و غیر قابل هضم خواهد بود. به تدریج این عشق و علاقه به نوعی شکست از دیدگاه خودش تبدیل شده و هر لحظه به فروپاشی زندگی خود فکر می نماید. گاهی اوقات دلیل شک فرد به همسرش، عدم شناخت کافی از او می باشد. اگر فرد قبل از ازدواج شناخت کافی از همسرش به دست نیاورده باشد و پس از ازدواج همسر خود را متفاوت از معیارهایش ببیند، متوجه اشتباه در انتخاب خود خواهد شد. در نتیجه دچار نوعی نفرت و انزجار نسبت به همسرش می ‌شود که این خود دلیل پیدایش بهانه‌گیری ها و بدبینی ‌های بیمار گونه او خواهد شد. اگر مایل به دانستن راهکارهای مقابله با شک همسر خود و همچنین نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین خود هستید، می توانید از مشاوران خبره ی وب سایت پیوسی استفاده نمایید.

کارشناسان وب سایت پیوسی، دلایل به وجود آمدن شک در همسر شما را بررسی می نمایند و راهکارهای مقابله با آن را عرضه می نمایند. افزایش خیانت در بین افراد موجب افزایش شک در جامعه می شود. به طوری که اگر فرد دارای استعداد ژنتیکی شکاکیت باشد و تجربه تلخی را در گذشته از سر گذرانده باشد، با دیدن خیانت در جامعه، شک در او افزایش می‌ یابد. افراد باید به این امر واقف باشند که شکاکیت مسری می باشد و موجب تحریک کردن و انتقال آن به طرف مقابل خواهد شد. حال موضوعی که مطرح است نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین است. شکاک بودن یکی از طرفین در ازدواج می ‌تواند چندین و چند دلیل مختلف داشته باشد. از جمله این دلایل می ‌توان حسادت کردن یکی از طرفین، سوءظن داشتن یکی از آنها، حس مالکیت بر طرف مقابل، نداشتن امنیت از طرف مقابل و بسیاری موارد دیگر باشد. زندگی برای فردی که با انسانی شکاک زندگی مشغول زندگی است به یک کابوس دائمی و همیشگی بدل می شود. البته این به معنای پایان راه و قطع امید از ادامه ی زندگی مشترک نیست. با بهره گیری از متخصصصان رفتاردرمانی می توانید راهکارهای مقابله با شک همسر خود را پیدا نمایید و در جهت مثبت گام بردارید. همانطور که گفتیم، ارتباطی مستقیم بین همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی برقرار است و این معضل می تواند به کانون خانواده ها آسیب جدی بزند. از این رو، دانستن خصوصیات همسر شکاک امری الزامی است تا برای رفع آن اقدام شود.

سخن پایانی

شک به همسر نقطه ای از زندگی می باشد که در برابر اعتماد به او قرار خواهد گرفت. افرادی که شک به همسر را دائم برای خود مرور می نمایند، خود را از رفتارهای محبت آمیز همسر دور خواهند کرد. شک به همسر، یکی از بیشترین موارد اختلاف بین همسران و خانواده در زندگی های امروزی شده است. مخرب ترین عامل روابط زناشویی، بدبینی و شک به همسر می باشد. شک از جمله مواردی است که در بعضی از خانواده ها یافت می شود. اگر راهکارهای مقابله با شک همسر پیدا نشود، ادامه ی زندگی مشکل آفرین خواهد بود. معمولا شک از احساس علاقه و دوست داشتن فراوان، نسبت به همسر ایجاد می‌ شود. وقتی ما همسرمان را دوست داریم، نسبت به او احساس مالکیت پیدا خواهیم کرد. همین احساس مالکیت باعث خواهد شد که نسبت به همسرمان احساس کنترل گری بیشتری داشته باشیم و به خودمان اجازه بدهیم که تمام رفتارهای او را کنترل نماییم. از جمله خصوصیات همسر شکاک، همین کنترل گری است که برای رفع آن می توانید از کارشناسان وب سایت پیوسی کمک بگیرید. کارشناسان خبرهی ما، با دارا بودن سالها تجربه ی روان درمانگری، می توانند نحوه رفتار با همسر شکاک و بدبین را به شما نشان دهند. راهکارهای مقابله با شک همسر خود را از کارشناسان ما جویا شوید تا از نتایج آن شگفت زده شوید. درست است که زندگی با همسر شکاک، مشکل است اما اگر دلایل به وجود آمدن شک در همسر خود را پیدا کنید، گامی بلند در جهت اصلاح رفتار همسر خود برداشه اید. هزینه کردن مبلغی اندک و بهره گیری از کارشناسان وب سایت پیوسی، ارزش حفظ کانون خانواده ی شما را دارد. با استفاده از کارشناسان پیوسی، ارتباط بین همسر شکاک و بدبین و زندگی زناشویی را کشف کنید و به نتایج جذابی دست یابید.
موسسه هنر زنانگی و زندگی فاطمه پیوسی به شما توصیه می کند که حتما به مشاور مراجعه کنید. لازم است ابتدا علت شکاک بودن همسر خود را را کشف کرده و سپس آن را درمان کنید. در این راه، ما نیز همراه و یاورتان خواهیم بود. برای شرکت در دوره های آموزشی را می توانید با ما همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید