سبد خرید
فاطمه پیوسی

اعتماد بنفس و عزت نفس در زنان

اعتماد بنفس و عزت نفس در زنان

موضوعات مهم آموزش

زنان و عزت نفس

اعتماد به نفس بالا یکی از نیاز های مهم هر فردیه و هر فرد باید در زندگیش از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشه تا احساس مفید بودن و خوشبختی کنه. اعتماد بنفس یعنی : ارج گذاشتن به شان و منزلت و احترام گذاشتن به خودم؛ پروفسور جیمز ویلیام میگه: آدمها اگه بدونن اون چیزی که قراره تو زندگیشون تغیرش بدن چیزی خارج از جنبه های درونی اونا نیست از عوامل خارجی دست میکشن و درونشونو سامان میدن.
  اعتماد بنفس و عزت نفس در زنان هم یکی از موضوعاتی است که همیشه از اهمیت زیادی  برخوردار بوده است. همه خانم ها  همواره مایلند تا عزت نفس خود را بالا برده و با اینکار بتوانند به تنهایی از پس زندگی خود برآیند، همچنین تمایل به ضعف کمتر در برابر دیگران و ابراز توانایی های خود بدون حس ترس و خجالت از دیگر دلایلی است که این روزها زنان را به سمت بالابردن اعتماد به نفس و افزایش عزت نفسشان سوق می دهد. این مقاله به شما کمک می کند تا با ویژگی های یک خانم با اعتماد به نفس آشنا شده و بتوانید از این تکنیک ها برای بالا بردن اعتماد بنفس و عزت نفس خود استفاده نمایید.

تاثیر اعتماد به نفس در زنان

 اعتماد به نفس در زنان نقش موثری را در لذت بردن از زندگی ایفا می کند. در واقع همه زنانی که اعتماد به نفس دارند، با وجود هر نوع کم و کاستی، از زندگی خود راضی هستند. چنین افرادی می توانند به صورت ناخودآگاه دیگران را تحت تاثیر خود قرار دهند. اگر شما هم دوست دارید عزت نفس و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؛ باید به دنبال یاد گرفتن عادت های جدید بوده و آن ها را به رفتارهای خود اضافه کنید.
مخاطب ما در این مقاله خانم ها هستند، که قصد داریم راهکارهای تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس را به آن ها معرفی کرده و این تکنیک ها را در آنان تقویت کنیم. اگر شما نیز به عنوان یک خانم به هر دلیلی احساس می کنید که در مسیر زندگی خود در رفتارها و تصمیم گیری هایتان اعتماد به نفس کافی ندارید، وقت آن رسیده که در سبک زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنید. زمانی که قدرت خطر پذیری خود را افزایش دهید، به دنبال آن، اعتماد به نفس و عزت نفس شما نیز افزایش پیدا می کند. پس در ادامه بحث همراه ما باشید و با راهکار و تکنیک های افزایش عزت نفس آشنا شوید.

عزت نفس یا اعتماد به نفس؟

 تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در اینه که در واقع، عزت نفس در برگیرنده‌ی اعتماد به نفسه چرا که اعتماد به نفس یعنی باور توانمندی‌ها و پیوند با نیروی درونی خود، اما برای داشتن عزت نفس ، علاوه بر این مورد، علاقه داشتن به خود واقعی و ارزشمند دونستن اون هم از اهمیت ویژه‌ای برخورداره . “عزت نفس” باعث می شه، برای بزرگداشت خود احتیاج به تحقیر دیگران نداشته باشید، چون خوب می دونید هر انسان تحفه الهیه … ” انسان صاحب عزت نفس” همه رو دوست خواهد داشت و به همه مهر خواهد ورزید … شما جزو افراد با عزت نفس هستید؟!

زنان با اعتماد به نفس چگونه رفتار می ‌کنند

اعتماد صخره ایست که رابطه بر پایه آن قرار دارد. وقتی این صخره توسط فریب خرد بشود، پس از گذشت زمان بنیاد آن نیز متلاشی میشود. وقتی چیزی جدی‌ تر از خیانت در ازدواج اتفاق می ‌افتد، اعتماد و بنیاد آن در یک لحظه درهم می شکند. بازسازی اعتماد آسان نیست اما امکان پذیر است. بازسازی اعتماد از دست رفته چه در دوستی و چه در ازدواج گام ها و مراحل یکسانی دارد. در هر رابطه ‌ای که اعتماد از دست رفته باشد، هر دو طرف باید تمایل داشته باشند تا کارهایی را برای بهبود رابطه انجام دهند. این یک فرآیند یک طرفه نیست.
 اعتماد به نفس در زنان، همان خود باوری است و در واقع ارزشی است که خانم ها برای عقاید، افکار و توانایی های خود قائل می شوند. با ارزش شمردن خود علاوه بر رفتارها، در چهره و حرکات نیز نمود پیدا می کند. به یاد داشته باشید که داشتن عزت نفس، یکی از پارامترهای مهم در جذابیت خانم ها به شمار می آید و کمک می کند تا دیگران از بودن در کنار اینگونه خانم ها احساس خوبی داشته باشند. تشخیص ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بسیار ساده است و شما می توانید از روی برخوردها و رفتار های خانم ها، تشخیص دهید که هر کدام از آن ها چقدر اعتماد به نفس داشته و توانایی های خود را باور دارند. در ادامه به برخی از رفتارهای زنان با عزت نفس اشاره میکنیم:

در بروز احساسات خود شجاع هستند

اینکه بتوانید به عنوان یک خانم، احساسات خود را به سادگی در لحظه آشکار و ابراز کنید، نشان می دهد که از عزت نفس و اعتماد به نفس برخوردارید. چنین زنانی فرقی ندارد چه سن و جایگاهی داشته باشند، به عنوان یک انسان می توانند در مواجهه با مسائل مختلف احساسات خود را بروز داده و پنهان نکنند. به طور کلی، زنان با عزت نفس هرگز احساسات‌شان را در خود حبس نکرده و بدون توجه به موقعیت و  نگرانی از واکنش دیگران، تلاش می کنند هیجان و احساس خود را بروز دهند.

مهارت نه گفتن دارند

 زنانی که عزت نفس دارند، به این باور رسیده اند که به عنوان یک انسان شخصیت بسیار ارزشمندی دارند و می توانند در هر جایی که  شرایط و موقعیت را نامناسب تشخیص دادند، پاسخ منفی دهد. این افراد می دانند که قرار نیست برای اینکه مورد قبول و پسند دیگران باشند، همیشه همرنگ جماعت شوند. عزت نفس به آنها کمک میکند تا برای خشنودی، خودشان را اولویت قرار دهند. این مهارت، در دوست داشتن خود هم تاثیر زیادی دارد.

چهره آنها گویای همه چیز است

 اولین راه تشخصی؛ چهره است. خانم هایی که اعتماد به نفس بالایی دارند، معمولا چهره هایی شاداب و آرام دارند و نسب به سایر زنان، خوش برخوردترند؛ در واقع توانایی بهتری برای برقراری ارتباط دارند. و بلعکس خانم هایی که اعتماد به نفس پایینی دارند، چهره های مضطرب و پریشانی دارند. مخصوصا زمانی که برای بار اول با آن ها روبرو می شوید.

ضعف های خود را انکار نمی ‌کنند

 هیچ انسانی کامل نیست و همه ما از ضعف هایی برخوردار هستیم و هیچ ربطی به جنسیت ندارد. زنانی که با کمبود عزت نفس در خود مواجه هستند، همواره در تلاشند تا این نقص‌ها را انکار کرده و خود را از همه لحاظ، فردی کامل نشان دهند. افرادی که اعتماد به نفس دارند، ضعف های خود را به طور کامل شناخته، آنها را پذیرفته و در تلاش برای بهبود هستند.

بعد از شکست عاطفی، سرخورده نمی شوند

 بسیاری از خانم ها، بعد از شکست عاطفی، خود را بازنده و در آستانه نابودی می بینند. اگر شما یک خانم با اعتماد به نفس و با عزت نفس باشید، به خوبی می دانید که شکست عاطفی پایان راه نیست و زندگی همچنان ادامه دارد. این زنان می دانند که دنیا هیچگاه منتظر آن ها نخواهد ماند بعد از شکست عاطفی، سرخورده نمی شوند همواره در حرکت اند، پس تلاش می کنند تا اوضاع را بهبود بخشیده و واقعیت را بپذیرند.

برای اموری که لذت می‌برند، وقت می‌گذارند

 زنانی که اعتماد به نفس دارند، برای اموری که به آن ها علاقه دارند توجه نشان داده و سعی می کنند تا در برنامه خود زمانی را برای این امور اختصاص دهند و هرگز منتظر دریافت حال خوب از دیگران نیستند. در واقع این افراد هرگز خود را فراموش نکرده و تمامیتشان را وقف دیگران نمی کنند. این زنان حال خوبی دارند و این حال خوب را به اطرافیان خود نیز منتقل می کنند.

زبان بدن در زنان با عزت نفس

 خیلی مهمه که زمانی که با افراد صحبت می کنیم، به صورت کاملاً قاطع، راسخ و محکم اما به صورت شمرده کلمات را ادا کنیم. منظور از صحبت کردن قاطعانه این است که پیام مان را به شیوه ای مثبت، صریح و با اعتماد به نفس اما کاملاً محترمانه به مخاطب منتقل کنیم. در این صورت است که مخاطب احساس می کند که به او احترام گذاشته ایم.
از دیگر علامت هایی که بیان کننده داشتن عزت نفس و یا فقدان آن در خانم ها هستند، زبان بدن است که اهمیت آن برای همه ما آشکار است. در واقع زبان بدن از هزار کلمه گویاتر و واضح تر است. زبان بدن بیانگر همه چیزهایی است که در ذهن دارید و در افراد با اعتماد به نفس به شیوه خاصی نمایش داده می شود. برخی از مهم ترین حرکات یک بانوی با اعتماد به نفس عبارتند از:
• ارتباط چشمی مناسب
• همواره لبخند بر لب دارند
• آرام و ملیح صحبت می کنند
• حرکات اضافه ندارند

چند کتاب که در افزایش اعتماد به نفس نقش دارند

کتاب ایجاد اعتماد به نفس به زبان آدمیزاد

۱. کتاب ایجاد اعتماد به نفس به زبان آدمیزاد

 این کتاب الفبای اعتماد به نفس را در اختیار شما قرار می دهد و قواعد آن را به طور کامل و به صورت جزئی به شما آموزش می دهد. شاید تصور کنید که به خوبی با مبحث اعتماد بنفس و عزت نفس آشنایی دارید، اما بعد از خواندن این کتاب متوجه خواهید شد که در واقع این مبحث تعریف مشخص و واضحی ندارد و به نوعی یک احساس تلقی می شود. این کتاب یکی از بهترین منابعی است که می تواند به شما خانم ها در مسیر بالابردن عزت نفستان کمک کند.

کتاب اعتماد بنفس اثر باربارا دی آنجلس

۲. کتاب اعتماد بنفس اثر باربارا دی آنجلس

 اگر داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس به یکی از آرزوهای شما تبدیل شده است و مایلید تا این مفاهیم را به طور دقیق تر و عمیق تر درک کنید، خواندن این کتاب می تواند در شما تاثیر گذار باشد و کمک کند تا با شناخت طبیعت واقعی اعتماد به نفس آرامش عمیقی که مد نظر دارید را بدست آورده و در مسیر تحقق این خواسته و آرزوی خود قرار بگیرید. پس توصیه می کنیم تا از مطالعه این کتاب غافل نشوید.

کتاب خودت باش دختر اثر ریچل هالیس

۳. کتاب خودت باش دختر اثر ریچل هالیس

حتما در داستان ها، قصه ها و فیلم های تخیلی بارها دیده اید که زنان از تمامی جهات بی نظیر و بی نقص هستند. توانایی های بسیار، اندام بی نقص، زیبایی فوق العاده و… . بنابراین می توان حق داد که زنان بعد از دیدن این فیلم ها و خواندن این داستان ها زمانی که با عدم هر یک از این ویژگی ها در خود مواجه شوند، دچار کمبود اعتماد به نفس شوند. خواندن این کتاب کمک می کند تا زنان این دروغ ها را از ذهن خود خارج کرده و واقعیت های زندگی را بپذیرند.

کتاب عقده سیندرلا اثر کولت داولینگ

۴. کتاب عقده سیندرلا اثر کولت داولینگ

 ما در دنیایی هستیم که همه زنان و دختران آن آرزو دارند که در نقش سیندرلای قصه ها قرار بگیرند. به همین دلیل هم روزانه با آمار بالایی در جراحی های زیبایی بین زنان مواجه هستیم و با تمایل آن ها به مصنوعی بودن روبرو هستیم. این کتاب هم که یکی از بهترین ها در حوزه اعتماد به نفس می باشد، به زنان کمک می کند تا ارزش واقعی خود را شناخته و بتوانند قهرمان زندگی خود باشند. پیشنهاد می شود که همه دختران، همسران و مادران از خواندن این کتاب غافل نشوند.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که ما زنان هم انسانیم؛ نه مجسمه های بی عیب و نقص!
احساس تحقیر شدن در رابطه یکی از مشکلاتیست که عمیقاً روابط عاطفی را تحت تأثیر قرار میدهد و به آن آسیب می‌زند. این احساس باعث میشود که افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و نتوانند آنطور که می‌خواهند در زندگی عمل کنند. پس یکبار دیگر جلوی آیینه بایستید و خود را با همه کاستی ها ببینید و در آغوش بکشید و خودتان را دوست داشته باشید. هر روز در ذهنتان مرور کنید که تا چه اندازه دوست داشتنی، زیبا و لایق بهترین ها هستید. افکارتان، احساسات وخودتان را مرور کنید و برای یک شروع جدید آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید