سبد خرید
فاطمه پیوسی

بلوغ جنسی در ازدواج

بلوغ جنسی در ازدواج

موضوعات مهم آموزش

منظور از بلوغ جنسی در ازدواج چیست

در مقاله بلوغ جنسی در ازدواج در مطلب اولیه قصد بررسی منظور از بلوغ جنسی در ازدواج چیست را برای شما عزیزان داریم. در ابتدا لازم که اطلاعاتی را در مورد سن ازدواج از فاطمه پیوسی بخوانید. سن ازدواج، بهترین سن ازدواج چه زمانی است؟ سن ازدواج در نظر بعضی افراد یک عدد است که گویای آمادگی فرد برای ازدواج می باشد. این طرز فکر در گذشته متداول بوده است. اما امروزه با مطالعات عمیق روانشناختی و روحیات متفاوت انسان های عصر حاضر نتایج متفاوتی را بازگو می کند. در واقع سن ازدواج مجموعه ای از نشانه های آمادگی برای ازدواج است. اما برای رسیدن به آن مقطع نیاز به شناخت و خودآگاهی بیشتری است. در بعضی مواقع افراد در مورد روحیات خود دچار مشکل می شوند که نشات گرفته از عدم آگاهی آنان است. در چنین شرایطی با مراجعه به مشاوره خانواده می توان به راهکارهای موثری در زمینه افزایش آگاهی و تصمیم گیری درست دست یافت. بلوغ هیجانی و اجتماعی مهم‌ تر از سن ازدواج، برای ازدواج تنها رسیدن به بلوغ جنسی در پسران و دختران کافی نیست. بلکه باید فرد به بلوغ عاطفی، هیجانی یا روانی نیز برسد. منظور از بلوغ روانی این است که نگاه به زندگی فرد با یک کودک یا نوجوان تغییر کند و این چیزی نیست که خود فرد متوجه آن شود و بیشتر اطرافیان او متوجه این تغییر رفتار می ‌شوند. از جمله ویژگی‌ها و مشخصه ‌های بلوغ عاطفی، هیجانی و اجتماعی می ‌توان به موارد گفته شده اشاره داشت. اعتماد به نفس و عزت نفس دارد. می ‌تواند تکیه گاه باشد. می ‌تواند عادات غلط خود را ترک کرده و توانایی تغییر رفتار و اصلاح شدن دارد. درک بالا دارد و می ‌تواند با تغییرات و مشکلات سازگار شود. مهارت کنترل احساسات و هیجانات خود را دارد. آینده نگر و هدفمند است. توانایی مدیریت خود و خانواده را دارد. مسئولیت پذیر است. می ‌تواند نیاز ‌های مالی، علمی و بهداشتی خانواده را تامین کند. توانمند و پخته است و به خود باوری رسیده است. مستقل است یا برای مستقل بودن تلاش می‌ کند. توانایی درک جنس مخالف و انسان ‌های دیگر را دارد و متعصب و لجباز نیست. تلاش‌گر، پر انرژی و دارای خلق متعادل است. با وجدان و با اخلاق است و به منافع جمع احترام می ‌گذارد. از چیزی ترس ندارد و برای هر شکست یا مشکل، برنامه ‌ای دارد. تشخیص این که فرد به بلوغ روانی و اجتماعی رسیده است کار آسانی نیست و مشاوره گرفتن از یک روانشناس می‌ تواند به شما کمک کند تا به شناخت بهتری از خود و شرایط تان برسید. بهترین سن ازدواج چه زمانی است؟

سن مناسب برای ازدواج محدود به یک عدد خاص نمی ‌شود. ممکن است بیست سالگی واقعا زمان مناسب برای ازدواج یک فرد باشد در حالی که فردی دیگر حتی در سی و پنج یا چهل سالگی آمادگی برای ازدواج را ندارد. اصل تفاوت‌ های فردی می ‌گوید که سن و زمان مناسب برای ازدواج در هر کس تفاوت دارد. معمولا جنسیت، سبک های فرزند پروری و تربیتی و همچنین رشد عقلی و عاطفی افراد از جمله مهم ترین ملک های تعیین کننده سن ازدواج هستند. کارشناسان معمولا سنی را که برای ازدواج دختران مناسب می دانند سنین میان بیست و چهار تا بیست و هفت سال و برای پسران بیست و هفت تا بیست و نه سال را اعلام می کنند. البته باید در نظر داشت این سنین به هیچ عنوان عیار تعیین سن ازدواج نیست. همان گونه که اشاره شد پارامتر های مختلفی در این امر دخیل هستند. از برخی از ملاک‌ های کلی که برای ازدواج لازم است را می توان به صورت که در ادامه بیان کرده ایم ذکر شود. اختلاف سنی مناسب، زوجین نباید بیش از هفت یا هشت سال باهم اختلاف داشته باشند. این مسئله می‌ تواند هم در تربیت فرزند و هم در نگاه به زندگی و درک یک دیگر تفاوت ایجاد کند. با این حال نمی ‌توان یک قانون کلی درباره مناسب ‌ترین اختلاف سنی در ازدواج بیان کرد. بچه دار شدن تعیین کننده سن ازدواج، اگر تصمیم بر بچه دار شدن دارید، باید شرایط فیزیکی خود را بررسی کنید. بچه دار شدن برای زنان بالاتر از سی و پنج سال می ‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بالا رفتن سن ازدواج موضوعی است که بسیاری از مادران آینده را نگران و حتی شاید افسرده بکند. تجربه زندگی مستقل داشته باشید، کسی که دائم زیر نظر خانواده و تحت حمایت و کنترل آن ‌ها بوده است، نمی ‌تواند مهارت های لازم برای ازدواج را کسب کند. پس توصیه می ‌شود که قبل ازدواج تجربه استقلال را داشته باشید. وضعیت مالی و پشتوانه مناسب، اگر توانایی تامین مستقل هزینه ‌های زندگی، نه تجملات عروسی و وسایل غیر ضروری را ندارید، در هر سنی که باشید هرگز نباید به ازدواج فکر کنید. منظور از پشتوانه مناسب، پول خانواده نیست. بلکه داشتن هنر یا تحصیلات است که اگر چه به صورت زود بازده درآمد ندارد، اما سوپاپ اطمینانی برای روز‌ های آینده است. البته ازدواج به خاطر پول یکی از آسیب های روانی و جامعه شناختی است که می تواند عواقب ناخوشایندی برای افراد و جامعه داشته باشد. خودشناسی، باید بفهمید از زندگی چه می ‌خواهید و ایده ‌آل ‌ها و رویا هایی واضح داشته باشید. نگاه تان به زندگی و آینده چگونه است و آیا همسری که می ‌خواهید، پذیرش رویا ها و اهداف شما را دارد یا نه. ازدواج با صلاح شما باشد، ولاغیر، تا زمانی که واقعا آمادگی روحی برای ازدواج ندارید، بخاطر هنجار ‌ها، خانواده، جامعه و حتی بچه ازدواج نکنید. ازدواج باید با رضایت و تنها به صلاح شما صورت گیرد. تنهایی و فشار جنسی را کنترل کنید، هرگز به ازدواج به خاطر فرار از تنهایی، بی ‌هدفی در زندگی و یا برای رفع نیاز‌ های جنسی خود تن ندهید.

نیاز جنسی عاملی است که برای بسیاری از افراد ازدواج زود هنگام را رقم می ‌زند. به جای ازدواج به دنبال روش ‌هایی برای ارضای نیاز جنسی در زمان مجردی باشید. زندگی، سخت است، زندگی دائمی با یک نفر زیر یک سقف، با رویا‌ ها و آرزو های شما فرق دارد. هر چقدر هم خوشبین باشید و از خود مطمئن، تا چیزی را تجربه نکنید نمی ‌توانید آن را درک نمایید. پس باید بدانید که سختی های زندگی مشترک نیز جزو لاینفک تمام زیبایی ‌ها و لحظات خوب زندگی زناشویی می باشد. از نظر جسمی و روانی سالم باشید، یکی دیگر از ملاک‌ های مهم ازدواج، این است که شرایط جسمی آن را داشته باشید و مشکلی که در زندگی زناشویی شما اختلال ایجاد کند وجود نداشته باشد. همچنین باید مطمئن باشید که از نظر روانی و روحی ثبات و سلامت نسبی دارید که این دو مورد با یک چکاپ ساده پزشک و روانشناس قابل بررسی است. در واقع بهداشت روانی در ازدواج یکی از مهم ترین ارکان تشکیل یک زندگی سالم می باشد. فرار از خانواده و واقعیت زندگی خود، ازدواج، راه مناسبی برای دور شدن از مشکلات شخصی زندگی شما نیست. اگر در خانواده دچار تنش و مشکلات خانوادگی هستید، ازدواج برای فرار از خانواده تصمیم عاقلانه و خوبی نخواهد بود. زیرا عواقب آن به مراتب بیشتر از مشکلات خانوادگی خواهد بود. از خانواده خود، از کنترل ‌های آن‌ ها، از بی پولی ‌ها و یا از یک نواختی زندگی گلایه دارید، ازدواج راه مناسبی برای آن نیست. سن ازدواج در مقایسه با عشق، مهم ‌ترین لازمه ازدواج بعد از بلوغ عاطفی، عشق واقعی است. ازدواج بر اساس منطق صرف و یا بخاطر اصرار‌ ها و هنجار ‌ها، جز عادت و وابستگی چیزی به شما نمی ‌دهد و شما را از اهداف تان دور خواهد کرد. نیاز به گفتن نیست که ازدواج بدون عشق، چه آسیب ‌هایی دارد اما فراموش نکنید، عقل و عشق باید هر دو به یک اندازه در هر ازدواجی دخیل باشند. مشاوره ازدواج این امکان را به شما می ‌دهد تا در هر سن و شرایطی که تصمیم به ازدواج گرفته ‌اید بهترین تصمیم را بگیرید. ازدواج برای دختر و پسر کاری غریزی و فطری است. هر زمان این غریزه و فطرت و رشد سنی و عقلی و اجتماعی بیدار شود و دختر و پسر احتیاج به ازدواج در درون آن ها بیدار شود آن وقت هنگام ازدواج آن فرد رسیده است. در ادامه به این مورد که بهترین سن ازدواج چه سنی است می پردازیم. شرایط مورد نیاز برای رسیدن به سن ازدواج، رشد جسمانی، یکی از مواردی که برای تعیین بهترین سن ازدواج باید به آن توجه داشت رشد جسمانی دخترو پسر می باشد. هر دختر و پسری باید از نظر جسمی به بلوغ برسند. یعنی این که دختر و پسر توانایی جنسی داشته باشند. بررسی ها نشان می دهد دختران در سن سیزده تا چهارده سالگی بیشتر به بلوغ جنسی می رسند و همه دختران تا سن هفده سالگی بالغ می شوند. و در پسران هم از سن چهارده الی هفده سالگی همگی به بلوغ جنسی می رسند. نخستین شرط برای ازدواج نیز بلوغ جنسی است که بیشتر در دختران پانزده سالگی و در پسران شانزده سالگی اتفاق می افتد. منظور از بلوغ جنسی این است که اندام های جنسی دختر و پسر آمادگی مسائل زناشویی داشته باشند.

به عبارت دیگر بلوغ جنسی عبارت است از خواسته های فیزیولوژیکی و غریزی یک شخص و ازدواج جوابی است به خواسته ها و هر چه میان این دو سؤال و جواب فاصله بیشتر باشد عقده های روانی بیشتر است. رشد عقلانی، بلوغ مورد نیاز برای ازدواج فقط بلوغ جسمی نیست تعیین بهترین سن ازدواج باید مبتنی بر سه اصل بلوغ جسمانی، بلوغ عقلانی و بلوغ اجتماعی باشد. حتما وقتی که شخصی رشد فکری لازم برای انتخاب همسر را پیدا نکرده است، نمی تواند اقدام به تصمیم برای ازدواج خود کند و همین طور قدرت تشخیص مصلحت یا فساد در ازدواج با شخص مورد نظر را ندارد، رشد فکری بعد از بلوغ جسمانی به سوی تکامل می رود. بعد از بحران های بلوغ، فرد استعداد ها، توانائی ها و امکانات محیطی خود را بهتر می شناسد و نسبت به شخصیت خود بیشتر آگاهی پیدا می کند. در نتیجه تصمیماتش بیشتر از عقل سرچشمه می گیرد تا احساسات. رشد عاطفی و احساسی، رشد عاطفی و احساسی یکی از شرایط لازم برای ازدواج است و دارای خوبی ها و مزیت های بسیاری است. مانند این که قدرت محرکه انسان است، عامل اتصال و پیوستگی و ملایم سازی انسان ها و جوامع است، از مهم ترین دلایل موفقیت در زندگی زناشویی است. شخص از رشد عاطفی برخوردار است، مهار احساسات منفی و مثبت خود را در دست دارد. وی در نشان دادن خشم و ترس، گریه و شادی، محبت و غیره در حد و حدود قبول شده جامعه عمل می کند، نه مثل یک کودک. رشد عاطفی هم مثل رشد عقلی به سنّ تقویمی نیست، بلکه به مقدار یادگیری، تجربه های شخص و از همه مهم تر تعامل عاطفی فرزند با والدین و دیگر بزرگسالان یاد می گیرد. رشد اجتماعی، رشد اجتماعی نیز از فاکتور های مهم در تعیین بهترین سن ازدواج می باشد. رشد اجتماعی ارتباط تنگاتنگی با رشد عقلی و رشد عاطفی دارد. انسان دارای چهار دنیای اجتماعی است. خانواده، مدرسه، شغل و دوستان که شخص را باید از نظر اجتماعی در آن ها مورد بررسی قرار داد. شخصی که از رشد اجتماعی برخوردار است ارتباطات اجتماعی مانند ارتباط میان زن و شوهر را بهتر درک می کند، به دیگران احترام می گذارد، حقوق دیگران را محترم می شمارد، نقش، وظایف و مسئولیت های مرتبط به خود را به درستی انجام می دهد. رشد اخلاقی، روابط زناشویی مثل هر ارتباط اجتماعی دیگر میان افراد با در نظر گرفتن ارزش های اخلاقی و معنوی زن و مرد است که باعث سعادت و معنویت زندگی آن ها می شود. خیلی از امور و مسائل زندگی زناشویی در چهارچوب اخلاق و فضایل اخلاقی حل شدنی است و هر اندازه زن و شوهر در اخلاق و رفتار پسندیده مثل صداقت و گذشت، درستی و فداکاری و… خلاقیت داشته باشند زندگی آن ها از سلامت و آرامش بیشتری برخوردار خواهد بود. پس بهترین سن ازدواج برای یک فرد، زمانی است که در کنار سایر فاکتور ها از نظر اخلاقی نیز رشد کرده باشد.در این قسمت از متن منظور از بلوغ جنسی ازدواج چیست را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

منظور از بلوغ جنسی در ازدواج چیست. یکی از مهم ترین مراحل قبل از ازدواج رسیدن به مرحله بلوغ جنسی است. در این سن خاص معمولا قوای جنسی دختر و پسر زیاد می شود. بلوغ جنسی مرحله ای است که در آن فرد، تغییرات فیزیولوژیکی خاصی پیدا می کنند. این تغییرات در نتیجه ترشح هورمونی از هیپوتالاموس است. تاثیرات بلوغ جنسی در دختران و پسران، تفاوت های فرهنگی و شخصیتی و نوع فرهنگ در هر جامعه تاثیر مستقیمی در سن بلوغ دختران و پسران نقش دارد و نمی توان سن دقیقی را برای بلوغ بیان کرد. به عنوان مثال در خانواده هایی که روابط شان آزاد است فرد زودتر به بلوغ جنسی می رسد. سن بلوغ جنسی در دختران، بیشتر دختران در سنین نه تا سیزده سالگی به بلوغ جنسی می رسند. در این سن مغز هورمون استروژن و پروژسترون ترشح می کنند. این هورمون باعث آزاد شدن تخمک در رحم می شود. نشانه های سن بلوغ در دختران عبارت است از ظاهر شدن جوش های بلوغ در پیشانی و صورت، رشد سینه ها، شروع دوران قاعدگی ( عادت ماهیانه ) ، تغییر خلق و خو و رفتار، افزایش چربی پوست، افزایش قد، رویش موی ناحیه تناسلی و زیر بغل است. که در ادامه در قسمت بلوغ جنسی دختران بیشتر در مورد این موارد صحبت خواهیم کرد. سن بلوغ جنسی در پسران، پسران معمولا در سنین پانزده تا هفده سال به سنین بلوغ می رسند. در این سن مغز هورمون های جنسی تستوسترون ترشح می کند. این تغییرات باعث بزرگ شدن اندام های تناسلی و تولید اسپرم می کند. تولید اسپرم، تغییر صدا ( کلفت شدن صدا) ، رشد آلت تناسلی، رویش مو روی آلت تناسلی، رویش مو در صورت و زیر بغل، افزایش قد، افزایش ترشح غدد زیر بغل و بو دادن بدن است. که در قسمت بلوغ در پسران بیشتر توضیح خواهیم داد. بلوغ جنسی پیش از ازدواج، علاوه بر تغییرات ظاهری و فیزیولوژیکی که در بالا ذکر شد، هر دو طرف باید آمادگی برقراری جنسی را داشته باشند. این فرد باید علاوه بر بلوغ جنسی، به بلوغ روانی نیز برسد. یعنی باید به این سطح از آگاهی برسد که در روابط جنسی لذت ببرد. این فرد همچنین باید بتواند نیاز جنسی همسرش را به طور کامل برطرف کند. تاثیر مشاوره در روابط جنسی، بسیاری از زوجین به دلیل نا آگاهی های قبل ازدواج معمولا دچار مشکلات زیادی می شوند. این زوجین نمی توانند نیاز های جنسی همسرشان را به طور کامل رفع کنند. بعضی از زوجین حتی روش صحیح این نوع رابطه را نمی دانند. حتی در بعضی موارد ناخواسته باعث آزار همسر خود می شوند. زوجین قبل از ازدواج نیاز دارند تا چند جلسه با مشاوره جنسی صحبت کنند و مسائل و مشکلات خود را بیان کنند. مشاوره جنسی قبل از ازدواج به شما کمک می کند که علاوه بر شناخت میزان تمایلات جنسی، بتوانند با شخصیت جنسی فرد بیشتر آشنا شوند. اگرتناسب میان افراد برقرار بود می توانند ازدواج کنند و اگر نتوانستند با شرایط جنسی هم کنار بیایند، به صلاح است که ازدواج نکنند.

مشکلات جنسی که بهتر است قبل از ازدواج بدانید. افرادی که به مشکلات جنسی زیر دچار هستند، بهتر است در ابتدا این مشکلات را درمان کرده و بعد از آن ازدواج کنند. مشکلات جنسی در مردان، افرادی که اختلالات نعوذ دارند. آلت تناسلی این افراد به درستی بزرگ نمی شود. زود انزالی دارند. این افراد در روابط جنسی قادر به کنترل خود نیستند و فورا به مرحله انزال می رسند. بیضه آن ها رشد نکرده است. پس از سن بلوغ اگر بیضه ها کوچک ماند بهتر است سریعا با پزشک مشورت کنند. سینه های بزرگ تر از معمول دارند. موهای بدن شان به درستی رشد نکرده است. موهای روی ناحیه تناسلی آن ها به خوبی رشد نکرده و در واقع بدنشان مو ندارد. افرادی که نسبت به مسائل جنسی بسیار سرد هستند. این افراد نه تنها مشکل نعوذ دارند بلکه نسبت به مسائل جنسی بسیار سرد هستند. مشکلات جنسی در زنان، زنان نیز با دیدن این مشکلات بهتر است قبل از ازدواج به پزشک مراجعه کنند. وجود کیست در رحم، لکه بینی بین دوره قاعدگی، روییدن مو های ضخیم در زیر گلو و چانه و اطراف صورت، رشد نکردن پستان ها، نداشتن میل جنسی به جنس مذکر، طبیعی نبودن آلت تناسلی است. بلوغ زودرس جنسی و تاثیر آن در ازدواج، در جوامع امروز سن بلوغ جنسی هر ساله کم می شود. معمولا این جوامع با مشکلات زیادی روبرو می شود. فساد درجامعه زیاد شده و متاسفانه به دلیل روابط نامشروع سقط جنین بسیار زیاد می شود. ازدواج کلید حل این مشکل است. باید سعی شود که سن ازدواج را کاهش داد. معمولا دختران در شهر های کوچک و روستا ها زودتر از حد معمول ازدواج می کنند. در این خانواده ها دختران زیر شانزده سال به مرحله رشد عقلی و جنسی می رسند. اما در شهر های بزرگ به دلیل مشکلات اقتصادی که بسیاری از مردم با آن درگیر هستند این امر امکان پذیر نیست. در این جوامع دختران در سنین نوجوانی دوست دارند با جنس مخالف رابطه برقرار کنند و در واقع به بلوغ عاطفی و جنسی لازم برای تشکیل خانواده می رسند. مشکل این افراد این است که برای ادامه زندگی مهارت های لازم مدیریت خانواده را ندارند. چرا ازدواج باید چند سال بعد از بلوغ جنسی اتفاق بیافتد؟ متاسفانه در بعضی رسوم اصرار دارند دختر و پسر هم این که به بلوغ جنسی می رسند ازدواج کنند. نمی توان گفت تنها به صرف رسیدن به بلوغ جنسی پسر و دختر آمادگی ازدواج دارد. این تصوری کاملا اشتباه است. این افراد علاوه بر رسیدن به بلوغ فکری باید به بلوغ عقلی و فکری و اجتماعی نیز برسند تا بتوانند یک زندگی خوب و ایده آل را تشکیل دهند. بهتر است در سنین نوجوانی دختر و پسر حتی الامکان از ماهواره و گوشی و فیلم های تحریک آمیز دوری کند. مشاوره جنسی نوجوان می تواند بهترین راهکار های فردی و اجتماعی را برای این نوجوان ارائه دهد. اگر نوجوانان در سنین پایین بتوانند این مرحله سخت را به خوبی پشت سر بگذارند شک نکنید که فردا مردان و زنان موفقی خواهند شد. این افراد به پدران و مادران موفقی تبدیل خواهند شد و می توانند فرزندان خود را به بهترین شکل تربیت کنند. در این قسمت از مقاله بلوغ جنسی در ازدواج، منظور از بلوغ جنسی در ازدواج چیست را توضیح دادیم. در ادامه برای شما عزیزان دلایل اهمیت بلوغ جنسی در ازدواج را بیان خواهیم کرد.

نقش زن در تربیت یک جامعه

من فاطمه پیوسی، در این مقاله به طور مفصل به اهمیت نقش زنان در تربیت جامعه پرداخته ام، پس در ادامه همراه باشید.

دلایل اهمیت بلوغ جنسی در ازدواج

در این قسمت از مقاله از فاطمه پیوسی در موزد دلایل اهمیت بلوغ جنسی در ازدواج خواهید خواند. در ابتدا لازم است که اطلاعاتی در مورد بلوغ چیست خدمت شما عزیزان بدهیم. تعریف بلوغ به جنبه های جسمانی و روانی ما مربوط می شود به همین خاطر روانشناسی بلوغ باید از ابعاد مختلف زندگی یک فرد مورد بررسی قرار بگیرد. به طور کلی، یکی از با شکوه ترین و البته سخت ترین مراحل رشدی هر فرد، دوران بلوغ او می باشد. به این فکر کردید که آیا واقعا بهترین و مناسب ترین نوع برخورد با آن ها چگونه باید باشد؟ چگونه رفتار کنید تا نوجوان تان از خشم کمتری برخوردار شود؟ متخصصین در جلسات مشاوره کودک و نوجوان سعی می کنند والدین را با تعریف علمی بلوغ شدن آشنا کنند. اما در ادامه قصد بررسی موضوع بلوغ و یافتن جواب سوال معنی بلوغ چیست را از دید روانشناسی داریم. تعریف بلوغ چیست؟ در این مرحله فرد نه در دوران خردسالی هست و نه در بزرگسالی، کم کم از کودکی فاصله می گیرد تا بزرگ شود. کودک کم توان دیروز، حالا احساس قدرت می کند و خود را بزرگ می بیند. او هر روز احساس های جدیدی را تجربه می کند و دوست دارد مستقل تر بشود، البته این در مورد بلوغ زودرس بچه ها متفاوت است بلکه داریم در مورد بلوغ شدن طبیعی صحبت می کنیم. این در حالی هست که امکان دارد والدینش جلوی استقلال او را بگیرند و همین امر باعث ایجاد خشم و پرخاشگری در او شود. والدینی که نوجوان در حال بلوغ دارند، باید سطح اطلاعات و آگاهی های خودشان را نسبت به سوال بلوغ چیست و تغییراتی که در نوجوان ایجاد می کند، بالا ببرند، تا بتوانند ارتباط بهتری را با نوجوان شان برقرار کنند و همچنین با او همانند یک دوست باشند. اگر بخواهید بلوغ را تعریف کنید باید بگویید، دوران بلوغ به مجموعه‌ ای از تغییرات رشدی جسمانی و عقلانی گفته می‌ شود. رشد جسمانی زودتر از رشد عقلانی شروع می‌ شود و ناگهان نوجوان از نظر ظاهری با تغییرات زیادی مواجه می‌ شود که ممکن است برایش خوش‌ آیند نباشد! کافیست نوجوانی علائم اعتماد به نفس پایین هم داشته باشد همین مساله باعث گوشه‌ گیری و منزوی شدن نوجوان می‌ شود. معمولا این بحران از حدود نه الی نوزده سالگی در دختران و حدود سیزده الی نوزده سالگی در پسران اتفاق می‌ افتد پس بهتر است والدین قبل از رسیدن فرزندشان به این سن، سطح آگاهی خودشان را درباره دوران بلوغ و نحوه ارتباط با نوجوان‌ شان بالا ببرند. در دوران بلوغ فرد نه در دوران خردسالی است و نه در دوران بزرگسالی، کم کم از کودکی فاصله می گیرد تا بزرگ شود. کودک کم‌ توان دیروز، حالا احساس قدرت می‌ کند و خود را بزرگ می بیند.

وظیفه والدین در دوران بلوغ چیست؟ حالا که به روانشناسی بلوغ پرداختیم، باید به کارهایی که والدین و اطرافیان در این دوران باید انجام دهند می پردازیم. بیشتر نوجوانان را دریابید و برای پیشرفت شان کاری کنید. یکی از مهم‌ ترین کار هایی که پدر و مادر باید برای فرزندشان از کودکی و به ویژه در نوجوانی انجام دهند، بالا بردن اعتماد به نفس و عزت نفس نوجوان است. اگر می خواهید این کار به شیوه ای اصولی انجام شود، حتما از مشاور و متخصص افزایش اعتماد به نفس کمک بگیرید تا نتایج فوق العاده آن را مشاهده کنید. در تعریف عزت نفس باید گفت عزت نفس به معنای دوست داشتن خود است. والدین باید کاری کنند تا نوجوان‌ شان خودش را دوست داشته باشد و در نهایت به اعتماد به نفس یعنی جرات‌ ورزی، برسد. این کمک ها اگر بدانیم بلوغ چیست و چه اهمیتی دارد بیشتر نمود پیدا می کند راه بالا بردن اعتماد به نفس نوجوانان در دوران بلوغ چیست. راهکار های که در ادامه آمده است می‌ توانند در بالا بردن اعتماد به نفس نوجوانان کمک‌ کننده باشد. در زمانی که نوجوان‌ تان قصد صحبت کردن با شما را دارد، حتما با او تماس چشمی ‌برقرار کنید. هیچگاه از ظاهر نوجوان‌ تان، منفی نگویید. به او آرامش بدهید و بگویید که شما هم در دوران بلوغ چه تغییرات ظاهری را تجربه کرده ‌اید. نشان دادن عکس‌ های‌ تان در دوران بلوغ می‌ تواند برای نوجوان‌ تان خوشایند باشد. محبت کردن را فراموش نکنید. با توجه به جنسیت فرزندتان و همچنین با توجه به نوع محبتی که فرزندتان نیاز دارد، حتما به او محبت کنید. فراهم کردن امنیت نیز بسیار مهم است. هر زوجی ممکن است در زندگی‌ شان با یک دیگر مشکلاتی را داشته باشند اما مراقب باشید که مشکلات و تعارض‌ های‌ تان را در حضور فرزندان مطرح نکنید و در مکانی به صورت خصوصی با یک دیگر راجع به تعارض‌ تان صحبت کنید. تشویق کردن اصل دیگر است. حتما نوجوان‌ تان را به دلایل مختلف و با توجه به موفقیت‌ هایی که به دست آورده است، تشویق کنید و به او انگیزه پیشرفت بدهید در دوران بلوغ به فرزندان‌ تان مسئولیت‌ هایی با توجه به توانایی‌ شان بدهید. این کار می‌ تواند اعتماد به نفس آن ها را بسیار بالا ببرد. اگر نوجوان‌ تان کار نامناسبی را انجام داد، هیچ گاه نگویید که دوستش ندارید و یا از دستش ناراحت هستید. بهتر است به او بگویید که از کار یا رفتاری که انجام داده‌ است ناراحت شده‌ اید. زمان‌ بیشتری را به فرزندتان اختصاص دهید. یکی دیگر از مسئولیت‌ های والدین در قبال فرزندشان در دوران بلوغ این است که با علم به این که بلوغ چیست برای آن ها وقت بگذارند. با توجه به شغل‌ تان، جنسیت و سن فرزندتان حتما برنامه‌ ریزی نمایید. راهکار های که در ادامه بیان شده است می‌ تواند برای داشتن یک برنامه خوب با هم بودن به شما کمک کند.

زمان مشخصی را از قبل تعیین کنید و به فرزندتان بگویید که می‌ خواهید با او باشید. در تمام مدتی که در کنار فرزندتان هستید سعی کنید به هیچ چیز دیگری به‌ غیر از فرزندتان و فعالیتی که قرار است انجام بدهید، فکر نکنید. نظر فرزندتان را بپرسید که بیشتر تمایل دارد به چه کاری با یکدیگر بپردازید. رفتن به سینما، تئاتر، ورزش و غیره. والدین الگوی فرزندان باشند. سعی کنید که الگوی رفتاری خوبی برای فرزندان‌ تان در دوران بلوغ باشید. طرز لباس پوشیدن، صحبت کردن، رفتار کردن شما به راحتی می‌ تواند بر روی فرزندتان تاثیرگذار باشد. فرزندتان اگر ببیند که شما در موقعیت‌ های خشم‌ آور به راحتی خشم خود را کنترل می‌ کنید، طبیعتا او هم می‌ تواند با تکرار و تمرین به این مهارت دست پیدا کند. در واقع واکنش های والدین تعریف بلوغ را برای جوانان مشخص می کند، به رفتار خود بیشتر دقت کنید. جلسات نقد ماهیانه داشته باشید. این جلسات بهترین مرحله در پیدا کردن جواب سوال بلوغ چیست برای همه می باشد. معمولا نوجوانان از نقد شدن خوش‌ شان نمی‌ آید. بهترین راهکار برای این‌ که بتوانید رفتار نوجوان‌ تان را نقد کنید این است که در ابتدا مهارت‌ های انتقاد کردن را بیاموزید و در وهله بعدی اجازه دهید فرزندتان هم از شما انتقاد کند. هنگامی که ‌فرزند شما می‌ بیند پدر و مادرش اجازه انتقاد شدن می‌ دهند، اینجاست که نوجوان نیز راحت‌ تر این مساله را می‌ پذیرد. داشتن جلسات ماهیانه انتقاد می‌ تواند کمک موثری باشد. در کنار فرزندتان در جلسات مشاوره شرکت کنید. گاهی اوقات نیاز است فرد سومی درباره تعریف بلوغ و ویژگی های افراد در این دوران حرف بزند تا اثربخشی بیشتری داشته باشد. استفاده از تجربه و علمی مشاور روانشناس خبره کمک بیشتری می کند تا والدین و بچه ها، هر دو در کنار هم با ویژگی های دوران بلوغ آشنا شوند و با دید بازتری به آن عکس العمل نشان دهند. در این قسمت از متن به بررسی دلایل اهمیت بلوغ جنسی در ازدواج خواهیم پرداخت. در ابتدا لازم است که اطلاعاتی در مورد بلوغ فکری خدمت شما عزیزان بدهیم. بلوغ فکری در ازدواج چه اهمیتی دارد و ویژگی های شخص بالغ در رابطه چیست. بلوغ فکری در ازدواج، بلوغ فکری در ازدواج یکی از مهم ترین عوامل برای توافق طرفین به پیوند و ازدواج می باشد .

بلوغ فکری می تواند شامل بلوغ عاطفی، ذهنی و اجتماعی می باشد که بهتر است قبل از ازدواج به بررسی آن پرداخته شود. در مبحث بلوغ فکری در رابطه ، یکی از مهم ‌ترین عوامل رشد، میزان و چگونگی رشد عاطفی است. بلوغ فکری در ازدواج به سن و سال چندان مربوط نیست. بعضی مواقع افرادی هستند که سی یا چهل سال سن دارند ولی هنوز از لحاظ بلوغ عاطفی و فکری بسیار عقب هستند. چنین اشخاصی نمی‌ توانند احساسات و عواطف خود را در زندگی کنترل کنند. شخصی که رشد عاطفی داشته است، در مورد همسر، فرزند، دوستان و مشکلات زندگی نظری واقع ‌بینانه دارد. چنین شخصی به پیشرفت‌ های فعلی خود اتکا دارد و زیاد به گذشته خود هر چند هم که عالی باشد متکی نیست. همچنین به مسائلی مانند امور جنسی، عشق، ازدواج و تربیت کودک با روشنفکری نگاه می‌ کنند. تاثیرات بلوغ فکری در ازدواج، بلوغ فکری در ازدواج و بلوغ عاطفی موجب بهبود روابط و پیشبرد اهداف تان در زندگی می‌ شود. بلوغ عاطفی به معنای کنترل عواطف است البته نه معنای سرکوب و پنهان کردن عواطف خود. به‌طور کلی افکار و محیط، عواطف ما را می‌سازند. بلوغ عاطفی باعث می‌شود افکار نادرست و منفی را با افکار درست، مثبت و سازگار جایگزین کنید و به بلوغ فکری در ازدواج نزدیک تر شوید. بلوغ عاطفی باعث پیدا کردن عشق واقعی در زندگی خواهد شد. افرادی که به بلوغ فکری در ازدواج رسیده‌ اند در مورد احساسات و عواطف خود و همچنین افکار خود مدیریت و کنترل دارند یعنی قدرت آن را دارند که به‌طور معقول عواطف خود را بپذیرند و احساسات خود را بروز دهند و احساس امنیت داشته باشند. همچنین با قدرت کنترل از شدت بیش از حد آن بکاهند. در مورد افکار منفی نیز به خوبی آن ها را تبدیل به افکار مثبت می‌کنند تا آرامش و شادی بیشتری داشته باشند. از تجربیات خود درس می‌گیرند. در امور زندگی برنامه ‌ریزی دارند، مستقل هستند و از کار گروهی و همکاری در مدیریت لذت می ‌برند. احساس همدلی و مهربانی می‌ کنند و دوست و پدر و مادر خوبی هستند. انتقاد پذیر بوده و برای بهبود مسائل تلاش می‌ کنند. تمامی این موارد نشانه های افرادی هستند که به بلوغ فکری در ازدواج رسیده اند. ویژگی افرادی که به بلوغ عاطفی در ازدواج نرسیده اند. اما افرادی که به بلوغ عاطفی نرسیده ‌اند، قدرت کنترل افکار منفی و شدت عواطف را ندارند، نیازمند محبت و توجه هستند ولی این نیاز را پنهان می‌کنند و در نشان دادن عواطف خود مشکل دارند. انتقادپذیر نیستند، معمولا حسود و کج‌خلق هستند، کسی را نمی ‌بخشند و خلق و خوی ثابتی ندارند.

فرار از واقعیت، وابستگی به دیگران، عصبانیت، اضطراب و بدبینی، حمله به اشخاص دیگر هنگام نا امیدی از دیگر خصوصیات افرادی است که به بلوغ فکری در ازدواج و بلوغ عاطفی نرسیده ‌اند. بلوغ عاطفی تأثیر مطلوبی در بهبود روابط و پیشبرد اهداف شخصی دارد. پس یکی از ملاک‌ های مهم برای انتخاب همسر رسیدن به بلوغ عاطفی است. بلوغ اجتماعی، یکی از جنبه های بلوغ فکری در ازدواج ، بلوغ اجتماعی است. یکی از مواردی که می ‌تواند زندگی زناشویی را به شدت تخریب کند نرسیدن به بلوغ اجتماعی زوجین یا یکی از آن ها می ‌باشد. افرادی که به بلوغ اجتماعی نرسیده ‌اند، در واقع کودکانی هستند که توانایی پذیرش مسئولیت و تعهد زندگی مشترک را ندارند. بیشتر از آن که بتوانند مسئولیت‌ ها و وظایف خود را به عنوان همسر بپذیرند شخصی را می ‌خواهند که بتوانند به او تکیه کنند و آن شخص مسئولیت زندگی آن ها را به عهده بگیرد. فردی که به بلوغ اجتماعی رسیده باشد در تعامل با دیگران موفق است. مسئولیت‌ ها و وظایف خود را به خوبی می ‌شناسد. نشانه های عدم بلوغ اجتماعی، وجود ۳ نشانه مهم در افراد می‌ تواند هشدار دهنده در زمینه عدم بلوغ اجتماعی باشد. بی‌ هدفی و بی ‌انگیزه بودن، فردی که هدف و انگیزه درستی در زندگی ندارد نیاز دارد که کسی مدام او را تشویق کند و برای انجام کارهایش به او انگیزه بدهد. این نشانه یکی از مهم ترین نشانه های عدم بلوغ فکری در ازدواج است. برنامه ‌ریزی مشخص برای آینده ندارد. به شانس و معجزه اعتقاد دارد و در زندگی به دنبال معجزه است. توانایی حل مساله را در مشکلاتش ندارد. در تصمیم‌ گیری ‌های زندگی همواره تعلل کرده و برای انجام هر کاری امروز و فردا می ‌کند. (مبتلا به سندرم اهمال ‌کاری است). عدم مسئولیت‌ پذیری مالی و اقتصادی، ثابت نماندن در یک شغل و تغییر دائم شغل خود یکی از عوامل عدم بلوغ فکری در ازدواج است. قرض گرفتن دائم از افراد مختلف، پس‌ انداز نکردن و خرج کردن بی‌ حساب پول، بیکاری و تنبلی، مدام عوض کردن شغل است. غیر قابل اعتماد بودن، دائما افراد را ناامید می‌ کند. همواره دیر به قرار ملاقات‌ هایش می ‌رسد. فراموش‌ کاری مداوم دارد. قول و قرار هایش را با افراد فراموش می ‌کند یا زیر بار آن ها نمی ‌رود. البته وجود یک یا چند نشانه از موارد بالا لزوما به آن معنا نیست که فرد مورد نظر به بلوغ اجتماعی نرسیده است. بهتر است در این مورد با مشاور یا روانشناس متخصص صحبت کنیم. پس در صورتی که می‌ خواهید زندگی زناشویی مطلوبی داشته باشید و از آن لذت ببرید، بهتر است به خوبی در مورد شناخت خود و رشد بلوغ فکری در ازدواج ، به مطالب ارزنده دست پیدا کنید و سپس در مورد معیار های مورد توافق در ازدواج بررسی‌ های لازم را به عمل آورید. هنگامی که به پختگی لازم در این زمینه رسیدید می‌ توانید انتخاب درستی را انجام دهید.

ترس از خیانت

تیم فاطمه پیوسی توانسته با جمع آوری اطلاعات و راه حل هایی در رابطه با ترس از خیانت از بروز مشکلات جدی تر همانند سردی بین زوجین , تنش های بین زوجین و یا طلاق و جدایی جلوگیری کند.علاوه بر آن شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر و درخواست مشاوره با مشاوران موسسه هنر زنانگی و زندگی پیوسی تماس بگیرید.

در ادامه این مقاله از فاطمه پیوسی به طور مختصر با هر یک از بلوغ های شش گانه ازدواج آشنا خواهیم شد. در بخش های بعدی اما به طور مفصل درباره هر یک از انواع بلوغ ها صحبت خواهیم کرد. بلوغ اول: بلوغ شخصیتی، بلوغ شخصیتی یکی از اصلی ترین بلوغ ها برای ازدواج است. این بلوغ جنبه های مختلفی را در بر می گیرد. به عنوان مثال یکی از ویژگی های مهمی که فرد می بایست، پیش از ازدواج آن را در خود بیابد، بحث فردیت است. آیا شما به تنهایی می توانید تصمیماتی را اتخاذ کنید؟ آیا شما فکر می کنید که خودتان را می شناسید و می دانید علایق و خواسته های شما کدامند؟ سن در این مقوله از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا در ازدواج هایی که در سنین پایین اتفاق می افتد، فرد هنوز دارای شخصیت خود تحول نیافته بوده و فردیتی برای انتخاب ندارد. در واقع این فرد به راحتی نمی تواند تصمیم گیری کند. این قبیل افراد توانایی مسئولیت پذیری را نداشته و ممکن است رفتارهایی غیر قابل پیش بینی داشته باشند. از دیگر مشکلات بلوغ شخصیتی می توانیم به مشکلات تله های شخصیتی همچون مهرطلبی، خود کم بینی، کمال گرایی، پارانویا، دو قطبی، اختلالات روانی مختلف و … اشاره کنیم. در نظر داشته باشید که پیش از ازدواج این موارد را در فرد مورد نظر بررسی کرده و از سلامت شخصیت خود در این زمینه مطمئن شوید. بلوغ دوم: بلوغ جنسی، متاسفانه یکی از عوامل اصلی طلاق در بین زوجین، مشکلات روابط جنسی زوجین می باشد. بلوغ جنسی که یکی دیگر از بلوغ های شش گانه ازدواج محسوب می شود، در این مواقع در نظر گرفته نمی شود. پس پیش از ازدواج حتما باید به این موضوع توجه داشته باشید و معیارهای جنسی را در نظر بگیرید. فرد مورد نظر شما حتما می بایست به سن بلوغ جنسی رسیده باشد. جدا از این موضوع هر دو فرد باید آمادگی لازم برای برقراری رابطه جنسی را داشته باشند و اطلاعات لازم در این خصوص را فرا گرفته باشند. گفتن نیازهای جنسی و تقاضای رابطه با همسرتان، از اهمیت بالایی برخوردار است. البته توصیه می شود، پیش از ازدواج حتما دوره های مشاوره جنسی را پشت سر بگذارید. بلوغ سوم: بلوغ عاطفی، سومین بلوغ از بلوغ های شش گانه ازدواج، موضوع بلوغ عاطفی است. اگر بخواهیم به طور خلاصه در این باره صحبت کنیم باید عرض کنیم که بلوغ عاطفی به معنای تشخیص درست و درک و مدیریت احساسات خود و به طور متقابل تشخیص و درک احساسات طرف مقابل تان است. شما باید یاد بگیرید که احساسات تان را مدیریت کنید.

ازدواج تنها به معنای ابراز کردن هر میزان عشق و علاقه نیست. حتی ابراز علاقه زیاد در یک رابطه می تواند حکم سم برای آن رابطه را داشته باشد. بلوغ چهارم، بلوغ مالی، اگر با فردی در یک رابطه عاطفی قرار دارید و احساس می کنید، او به اندازه کافی حساب درآمد و هزینه های خود را ندارد. به خوبی نمی تواند بر دارایی های خود مدیریت داشته باشد و از این بابت به هیچ وجه انسان قابل اعتمادی نیست، احتمالا شما با یک فرد که هنوز به بلوغ مالی نرسیده است، در یک رابطه عاطفی قرار دارید. معمولا افراد از یک سن خاص به بعد تقریبا می توانند یک شغل برای خود داشته باشند و درآمد کسب کنند. کسی که به نسبت سن خود هنوز جایگاه مالی و اقتصادی خاصی ندارد، باید در خصوص بلوغ مالی اش دچار تردید شد. بلوغ مالی به لحاظ کسب درآمد هنوز در بین دختران جا نیفتاده است. اما باید در نظر داشت که یک دختر نیز می بایست توانایی مدیریت هزینه ها را داشته باشد. بلوغ پنجم، بلوغ معنوی، بلوغ معنوی از جمله بلوغ های شش گانه ازدواج است که تا حد زیادی به طور مستقیم با مباحث اعتقادی و دینی افراد سر و کار دارد. در این مورد اختلاف نظر های زیادی وجود دارد. تعریف دینداری از دیدگاه افراد مختلف متفاوت است. اما به طور کلی می توان دینداری را در چند سطح دسته بندی کرد. شما با صحبت کردن با طرف مقابل تان و رفت و آمد های خانوادگی می توانید تا حدودی با سطح دینداری طرف مقابل آشنا شوید. بلوغ ششم، بلوغ اجتماعی، بلوغ اجتماعی نیز از دیگر بلوغ های شش گانه ازدواج است که با توجه به فرهنگ ازدواج در ایران، بیشتر متوجه آقایان می شود. البته باید در نظر داشت که هر فردی می بایست، به رشد خود در این بلوغ توجه کند. اما جایگاه اجتماعی در فرهنگ ایرانی، بیشتر متوجه مردان می شود. این که فرد با سن و سالی که دارد، دقیقا چه جایگاه اجتماعی داشته و تا به حال چه کارهایی انجام داده است. یک فرد که از بلوغ اجتماعی برخوردار است، می بایست برای آینده خود در چند سال پیش رو، برنامه های احتمالی داشته و هدف هایی را کنار گذاشته باشد. امیدواریم تا به اینجای مقاله بلوغ جنسی در ازدواج توانسته باشیم اطلاعات مناسبی را خدمت شما عزیزان ارائه کرده باشیم. در ادامه در مورد بلوغ جنسی در دختران خواهیم. گفت.

بلوغ جنسی در دختران

در این قسمت از مقاله از فاطمه پیوسی در مورد بلوغ جنسی در دختران صحبت خواهیم کرد. بلوغ جنسی دختران، علائم و نشانه های بلوغ دختر، عوارض و مشکلات بلوغ، بلوغ دوره ای است که در آن پسران یا دختران در حال رشد، فرایند بلوغ جنسی را طی می کنند و شامل یک سری مراحل جسمی است که منجر به دستیابی به باروری و ایجاد خصوصیات جنسی ثانویه، ویژگی های جسمی مرتبط با مردان و زنان بالغ می شود. در حالی که بلوغ شامل مجموعه ای از تحولات بیولوژیکی یا جسمی است، این روند همچنین می تواند بر رشد روانی یا اجتماعی و عاطفی نوجوان تأثیر بگذارد. بلوغ جنسی در دختران، زنان زودتر از مردان بلوغ را شروع می کنند. بلوغ در زنان اغلب بین سنین هشت تا سیزده سال شروع می شود. این روند ممکن است تا چهارده سالگی ادامه یابد. مراحل بلوغ جنسی در دختران چیست؟ رشد اعضای بدن، مرحله اول بلوغ شامل تغییرات قبل از بلوغ است. این ها تغییراتی هستند که شروع به رخ دادن در بدن می کنند اما هنوز قابل مشاهده نیستند. یکی از اولین تغییراتی که دختران در دوران بلوغ مشاهده می کنند، رشد سینه های آن ها است. مرحله اولیه رشد، جوانه های پستان است. تورم کمی در زیر نوک پستان ظاهر می شود و ناحیه پوست اطراف آن که به آرئول معروف است بزرگتر می شود. سینه ها سپس در دوران بلوغ به آرامی شروع به رشد می کنند. با شروع تغییر، پستان ها ممکن است کمی حساسیت یا خارش داشته باشند. معمولا رشد هر پستان با سرعت کمی متفاوت است که با گذشت زمان غالبا یکدست می شود. در سنین هفده تا هجده سالگی، سینه ها معمولا کاملا رشد می کنند. سینه ها می توانند تا اوایل دهه بیست رشد کنند. رشد موی بدن، زنان همچنین در جاهایی مانند پاها و بازو ها شاهد رشد بیشتر مو ها هستند. به طور متوسط در حدود دوازده سالگی، زنان شاهد رشد مو در زیر بازو ها هستند. مو های شرمگاهی در امتداد لب ها شروع به رشد می کنند و به تدریج ضخیم تر و موج دار تر می شوند و ناحیه بزرگتری از ولو را می پوشانند. در مراحل آخر بلوغ، ممکن است موهای شرمگاهی در اطراف قسمت بالای ران رشد کنند. قاعدگی، خانم ها معمولا تقریبا دو سال پس از شروع رشد سینه ها، عادت ماهیانه می شوند. آن ها ممکن است اولین دوره قاعدگی خود را در سن ده تا شانزده سالگی تجربه کنند. همچنین ترشحات سفید واژن برای خانم ها طبیعی است. رشد قد، دختران در بلوغ بلند تر می شوند و هر ساله قد تدریجی افزایش می یابد. در اولین مراحل بلوغ، ممکن است پنج تا شش سانتی متر در یک سال رشد کنند.

در مراحل دیگر بلوغ، این مقدار رشد قد می تواند به هفت تا هشت سانتی متر در سال افزایش یابد. معمولا در حدود شانزده سالگی رشد خود را متوقف می کنند. افزایش وزن، آن ها همچنین ممکن است وزن خود را افزایش دهند و چربی بدن بیشتری در اطراف بازو ها، ران ها و پشت داشته باشند. باسن پهن تر می شوند در حالی که کمر باریک می شود. علائم اولیه بلوغ دختران چیست. دوره ها ی قاعدگی به طور معمول حدود دو سال پس از رشد پستان به طور متوسط در سن دوازده سالگی شروع می شوند. همراه با پریود افراد ممکن است علائم سندرم پیش از قاعدگی را تجربه کنند که به عنوان PMS شناخته می شود. به دلیل تغییرات طبیعی در سطح هورمون ها در طول چرخه قاعدگی ، ممکن است احساسات در حدود یک دوره بیشتر باشد. علائم دیگر بلوغ، از دیگر علائم بلوغ می توان به موارد زیر اشاره کرد، اما در افراد مختلف این تغییرات متفاوت است. شروع ترشحات واژن، بوی بدن، رویش مو در ناحیه شرمگاه، زیر بازو ها و پا ها است. غالبا باسن پهن می شود. کمر به طور نسبی کوچکتر می شود و چربی اضافی در اطراف معده و باسن ایجاد می شود. دردسر های بلوغ دختران، بلوغ زودرس و علائم بلوغ زودرس در دختران، بلوغ زودرس گاهی اوقات به دلیل بلوغ مرکزی زودرس یا CPP شناخته می شود که علت آن ترشح هورمون هایی از مغز است که بلوغ را در سنین کمتر از حد طبیعی کنترل می کنند. در حالی که متخصصان پزشکی در مورد تعریف سن بلوغ زودرس توافق کامل ندارند، بسیاری از پزشکان معتقدند که اگر علائم بلوغ زودرس دختران مانند رشد سینه قبل از سن مناسب رخ دهد، باید ارزیابی پزشکی برای بلوغ زودرس انجام شود. بلوغ زودرس می تواند با مشکلات روانی همراه باشد که ممکن است رشد عاطفی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. بلوغ زودرس در دختران بسیار بیشتر از پسران است. بسیاری از دختران در صورت عدم وجود هیچ بیماری یا بیماری بلوغ زودرس را تجربه می کنند. در حالی که در بسیاری از موارد نمی توان علت دقیق بلوغ زودرس را تعیین کرد. دلایل بلوغ زودرس، تعداد کمی از موارد مربوط به ناهنجاری تخمدان ها، ناهنجاری های غده تیروئید یا سایر اختلالات هورمونی، شرایط ژنتیکی، تومورها یا عفونت های مغز و آسیب به آن ها است. تاخیر در بلوغ یا بلوغ دیررس، معمولا زمانی تأخیر در بلوغ اتفاق می افتد که در دختران در سنین سیزده و نیم سالگی پستان رشد نکرده باشد.

بیماری های مزمن پزشکی مانند، دیابت یا فیبروز کیستیک نیز ممکن است باعث تاخیر در شروع بلوغ شوند. شرایط ژنتیکی، مشکلات غده هیپوفیز یا بیماری های غده تیروئید، مشکلات تخمدان ها و سوء تغذیه از دیگر دلایل تاخیر بلوغ است. بسیاری از دخترانی که به شدت ورزش می کنند چربی بدن بسیار کمی دارند و همچنین تاخیر در شروع بلوغ را تجربه می کنند، زیرا به نظر می رسد مقدار مشخصی از چربی بدن برای شروع بلوغ مورد نیاز است. دخترانی که ورزشکارهای رقابتی هستند در مقایسه با افراد غیر ورزشکار ممکن است در شروع قاعدگی تا یک سال تاخیر داشته باشند. بلوغ دختر از چه سنی شروع می شود؟ برای بسیاری از ما سوال پیش می آید که از کجا بفهمیم که بالغ شده ایم. در جواب آن باید گفت که دختران به طور معمول در یک یا دو سال قبل از شروع قاعدگی جهش قدی دارند. برای اکثر دختران، بلوغ بین هشت تا سیزده سال و جهش رشد بین ده تا چهارده سال رخ می دهد. آن ها در یک یا دو سال پس از اولین قاعدگی فقط دو تا پنج سانتی متر رشد می کنند. بیشتر دختران تا سن چهارده یا پانزده سالگی به رشد قد دوران بزرگسالی می رسند، این سن بسته به زمانی که دختر برای اولین بار عادت ماهانه می شود، می تواند کمتر باشد. اگر دخترتان پانزده سال دارد و هنوز عادت ماهانه نشده است، ممکن است بخواهید با پزشک تماس بگیرید. چه ارتباطی بین بلوغ و رشد پستان است؟ رشد پستان غالبا اولین علامت بلوغ است. سینه ها ممکن است دو تا دو سال و نیم قبل از عادت ماهانه دختر شروع شوند. بعضی از دختران ممکن است فقط یک سال پس از اولین قاعدگی متوجه جوانه های پستان شوند. دیگران ممکن است سه تا چهار سال پس از شروع قاعدگی رشد پستان را شروع نکنند. جوانه ها ممکن است همزمان ظاهر نشوند، اما معمولا در عرض شش ماه از یکدیگر ظاهر می شوند. چطور با نوجوانان در مورد عادت ماهانه یا بلوغ جنسی صحبت کنیم؟ بلوغ می تواند برای کودکان و والدین چالش برانگیز باشد. علاوه بر ایجاد تغییرات جسمی فراوان و همچنین تغییرات هورمون ها، باعث ایجاد تغییرات عاطفی نیز می شوند. ممکن است متوجه بدخلقی فرزندتان شوید. مهم است که با صبر و درک واکنش نشان دهید. فرزند شما ممکن است نسبت به تغییر بدن خود احساس ناامنی کند. درباره این تغییرات صحبت کنید و به فرزندتان اطمینان دهید که این تغییرات، یک قسمت طبیعی بلوغ است. اگر مسئله ای به خصوص نگران کننده است، با پزشک فرزند خود نیز صحبت کنید. دختران در دوران بلوغ تغییرات جسمی و عاطفی زیادی را ممکن است تجربه کنند. تغییرات جسمی و عاطفی دوران بلوغ دختران، نوسانات خلقی، افسردگی، اضطراب، عزت نفس پایین، خودآگاهی، پرخاشگری، مسائل مربوط به تصویر بدن است. آکنه، مردان و زنان ممکن است در دوران بلوغ دچار آکنه شوند که به دلیل تغییرات بدن آن ها و افزایش تولید هورمون است. این تحولات می تواند چربی اضافی ایجاد کند که به شروع آکنه کمک می کند. شستن روزانه صورت با پاک کننده ممکن است به کنترل آکنه کمک کند. تعریق، در دوران بلوغ نیز افراد شروع به تعرق یشتر می کنند. بهداشت روزانه ضروری است و ممکن است به جلوگیری از بوی بد بدن کمک کند. ممکن است جوانان بخواهند از دئودورانت استفاده کنند.

رشد در اعضای بدن، بعضی اوقات بعضی از قسمت های بدن مانند دست ها، پاها وبازو ها سریع تر از بقیه بدن رشد می کنند. والدین و مراقبان ممکن است بخواهند این مسائل را با نوجوانان خود در میان بگذارند تا از خجالت و اضطراب ناشی از تغییر بدن خود راحت شوند. عواطف، نوجوانان ممکن است احساسات عاشقانه یا جنسی را برای افراد از جنس مخالف یا هم جنس خود تجربه کنند. بعضی از نوجوانان ممکن است از جنسیت اختصاص داده شده خود احساس ناراحتی کنند. گفتگو در این زمینه با نوجوانان و حمایت فراوان از آن ها می تواند در رفع هرگونه اضطراب یا احساسات گیج کننده ای که ممکن است در دوران بلوغ تجربه کنند، کمک کننده باشد. آسیب های اجتماعی در دوران بلوغ، نوجوانی سنی است که والدین که سعی می کنند با بچه های خود در مورد رابطه جنسی صحبت کنند و بچه ها از صحبت در این مورد امتناع می کنند. لوکوف از والدین می خواهد که تحت تأثیر اعتراض بچه های شان مبنی بر اینکه همه چیز در مورد رابطه جنسی می دانند تحت تاثیر قرار نگیرند. والدین می توانند به فرزندان خود یادآوری کنند که حتی اگر آن ها اعتقاد دارند که همه چیز را از قبل می دانند، به هر حال لازم است در مورد رابطه جنسی با یکدیگر صحبت کنند. بچه ها ممکن است در این مورد غر بزنند، اما آن ها هنوز به صحبت های والدین گوش می دهند. توجه، مهم است که به یاد داشته باشید صحبت در مورد رابطه جنسی فقط به معنای صحبت در مورد چگونگی جلوگیری از بارداری نیست. والدین نیز باید در مورد رابطه جنسی ایمن بحث کنند. بیماری های مقاربتی، الا داوسون که به طور علنی در مورد تشخیص تبخال خود در طی یک سخنرانی صحبت کرد و گفت والدین باید در مورد بیماری های مقاربتی با فرزندانشان صحبت کنند. وی از والدین می خواهد که را به عنوان یک خطر طبیعی برای فعالیت جنسی که ممکن است در طول زندگی با آن روبرو شوند تنظیم کنند و نه به عنوان مجازات. احساسات و عواطف در دوران بلوغ یا رواشناسی بلوغ دختر، دختران و پسران می توانند تغییرات عاطفی را تجربه کنند که همراه با تغییرات جسمی بی شمار بلوغ است. این تغییرات برای همه نوجوانان یکسان نیست. تغییراتی می تواند در نحوه پاسخ دادن نوجوان به خانواده یا دوستان و دیدگاه های خود رخ دهد. بسیاری از نوجوانان ممکن است دچار نوسانات خلقی، اضطراب، گیجی و حساسیت شوند. از طرف دیگر همه تغییرات عاطفی بلوغ به افکار منفی یا احساس ناراحتی مربوط نمی شوند. بلوغ همچنین زمانی است که در آن جوان از علایق و اهداف خود می آموزد و می آموزد با دیگران به شکل بالغ تری ارتباط برقرار کند. در حالی که برخی از تغییرات عاطفی بخشی طبیعی از بلوغ است، اگر این تغییرات عاطفی غیر معمول و شدید باشند، بر عملکرد روزمره تاثیر بگذارد یا منجر به آسیب رساندن به خود یا دیگران شود، به پزشک یا روانشناس مراجعه کنید.

نقش والدین در دوران بلوغ، والدین بیش از آن چه تصور می کنند بر نگرش فرزندان شان در مورد رابطه جنسی و روابط تاثیر می گذارند. این یک افسانه است که همه نوجوانان می خواهند از گفتگو با والدین خود در مورد رابطه جنسی و همسریابی خودداری کنند. در واقع بسیاری از جوانان راهنمایی بیشتری می خواهند. در گزارش جدید مبتنی بر نظرسنجی با بیش از دو هزار دانش آموز دبیرستانی و دانشگاهی در سراسر ایالات متحده محققان دانشگاه هاروارد استدلال می کنند که بسیاری از والدین بیش از حد در مورد فرهنگ ارتباط با جوانان که در واقع وجود ندارد نگران هستند. نه تنها تعداد کمی از جوانان رابطه جنسی گاه به گاه انجام می دهند، بلکه اکثر آنها حتی علاقه ای به آن ندارند. در عوض محققان دریافتند که نوجوانان و جوانان نسبت به چگونگی ایجاد رابطه عاشقانه سالم گیج و مضطرب هستند. حتی بدتر از آن، آن ها دریافتند که آزار و اذیت جنسی و زن ستیزی در میان جوانان شیوع دارد و میزان آزار جنسی در آن ها زیاد است. راه حل، به گفته محققان، والدین باید در مورد سایر موضوعات مهم با فرزندان خود در مورد عشق و رابطه جنسی صحبت های عمیق تری داشته باشند. این گزارش حاکی از آن است که جوانان از راهنمایی والدین استقبال می کنند. حدود هفتاد درصد از افراد در این نظرسنجی اظهار داشتند که آرزو می کنند کاش پدر و مادرشان در مورد جنبه های احساسی دوست یابی با آن ها صحبت کرده باشند. اکثر آن ها هرگز با والدین خود در مورد جنبه های اساسی رضایت جنسی صحبت نکرده اند. اما بسیاری از والدین نسبت به چگونگی و چه زمانی با فرزندان خود در مورد رابطه جنسی صحبت نمی کنند. عادی سازی آموزش جنسی در خانواده، لوگان لوکوف، می گوید این بحثی است که باید مدت ها قبل از شروع بلوغ شروع شود. وی توضیح داد این مسئولیت ماست که از بدو تولد درباره جنسیت و رابطه جنسی صحبت کنیم. همچنین بر اهمیت گفتگو با کودکان در مورد همه موضوعات ظریف مربوط به رابطه جنسی مانند نقش های جنسیتی، مهارت های ارتباطی و روابط سالم تأکید می کند. در واقع باید گفتگوهای متعدد در طول دوره کودکی و نوجوانی در این خصوص انجام شود. هدف عادی سازی آموزش جنسی در زمان کودکی است. در قسمت بعدی مقاله بلوغ جنسی در ازدواج، بلوغ جنسی در پسران را برای شما توضیح خواهیم داد.

بلوغ جنسی در پسران

در این قسمت از متن قصد بررسی بلوغ جنسی در پسران را داریم. پس با ما همراه شوید. با شروع بلوغ پسران و بروز نشانه های جسمی و جنسی، تغییرات و فرایند بالغ شدن آغاز می‌شود. نوجوان به تبع این تغییرات جسمی، با چالش‌ هایی رو به رو می‌ شود. اطرافیان شاهد نشانه ‌های ظاهری و خود نوجوان علاوه بر آن ‌ها به دلیل شروع تفکر انتزاعی دچار دغدغه‌ های فراوانی می ‌شود. تغییرات عمده در تیپ بدن و اجزای صورت ممکن است برای نوجوان آزار دهنده باشد. همچنین تغییرات شدید در میل و اندام ‌های جنسی برای او چالشی است که تاثیرات روانی زیادی را نیز به همراه دارد. نحوه برخورد با این تغییرات نیازمند آگاهی داشتن از آن‌ ها است. والدین با آگاهی و بردباری در ارتباط با نوجوان شان می ‌توانند به آن ‌ها برای گذار از بحران نوجوانی کمک کنند. نوجوان پسر باید بداند این ویژگی ‌ها و تغییرات طبیعی است و لازم است در مواجهه با آن ‌ها صبورانه و منطقی برخورد کند. بلوغ پسران، تمام سیستم ‌های بدن از زمان تولد در حال رشد هستند اما بلوغ، یک دوره تغییرات ناگهانی بدنی است که پس از چند سال خاموشی شروع می ‌شود. هنگامی که پسران به سن ده تا دوازده سالگی می ‌رسند افزایش هورمون ‌های تولید مثل، این سیستم را برای عملکرد بزرگسالی آماده می ‌کند. افزایش ترشح هورمون ‌های جنسی به طور کلی به عنوان شروع بلوغ شناخته می ‌شود و نهایتا منجر به شروع زندگی جنسی بزرگسالی می ‌شود. اگر نشانه ‌های بلوغ تا چهارده سالگی ظاهر نشود، بلوغ دیررس و اگر زودتر از نه سالگی اتفاق بیافتد بلوغ زودرس تشخیص داده می‌ شود. یکی از جنبه ‌های مهم بلوغ پسران، بلوغ جنسی و جسمی است. به دلیل مقایسه فراوان نشانه‌ های بلوغ پسران در گروه همسالان از اهمیت بالایی برای نوجوان برخوردار است. بلوغ پسران، جنبه های مختلف رشد جسمی، از زمان شروع بلوغ تمام اعضای داخلی و خارجی بدن تحت تاثیر هورمون ‌ها قرار می ‌گیرند. البته ذکر این نکته لازم است که سن شروع بلوغ و نشانه‌ های آن بر اساس شرایط تغذیه، شرایط روحی و روانی، بافت فرهنگی و اجتماعی و شرایط جغرافیایی متفاوت است. تغییرات هورمونی و تغییرات بدنی را ادامه توضیح می ‌دهیم. تغییرات هورمونی در بلوغ، هنگامی که هیپوتالاموس بالغ می ‌شود، تولید و ترشح یک هورمون به نام گونادوتراپین آغاز می ‌شود. سپس این هورمون قسمت دیگری از مغز که غده هیپوفیز باشد را تحت تاثیر قرار می ‌دهد و باعث می ‌شود دو هورمون حیاتی برای عملکرد طبیعی تولید مثل را ترشح کند.

یکی هورمون رشد ( LH ) و دیگری هورمون محرک فولیکول ( FSH ) می ‌باشد. سپس این هورمون ‌ها سلول ‌های درون بیضه‌ ها را تحریک کرده و باعث بزرگ شدن آن ‌ها می ‌شود. بزرگ شدن بیضه‌ ها اولین نشانه بلوغ پسران نوجوان است که از حدود نه و نیم تا سیزده و نیم سالگی باید شروع شود. LH و FSH روی سلول ‌های بیضه تاثیر گذاشته و باعث تولید تستوسترون و پروتئین مربوط با آندروژن می ‌شوند. آندروژن به افزایش سطح تستسترون در بیضه ‌ها کمک می ‌کند. تستسترون هورمونی پر اهمیت در تغییرات جسمی و جنسی مرتبط با بلوغ است. با این حال FSH باید به مقدار کافی در تستوسترون وجود داشته باشد تا اثرات آن مشخص شود. علاوه بر افزایش اندازه بیضه ‌ها، تستوسترون باعث ایجاد تغییرات دیگری در بدن پسر می ‌شود که با بلوغ همراه است. تغییرات جسمانی، منجر به بروز برخی ویژگی های روانی جدید در نوجوانان می ‌شود. تغییرات بدنی در طول بلوغ، تستوسترون ویژگی ‌های کلی بدن مردانه را ایجاد می‌ کند و باعث تغییراتی در اندام‌ های جنسی و همچنین ویژگی ‌های جنسی ثانویه در پسران می ‌شود. تغییرات در آلت تناسلی، کیسه بیضه و بیضه ها، این سه عضو در سن بیست سالگی تقریبا تا هشت برابر رشد می‌کند. مجراهای داخلی و غدد سیستم تولید مثل نیز در طول بلوغ افزایش می ‌یابد. پسران اغلب نعوظ یا سفت شدن آلت تناسلی خود را تجربه می‌ کنند. همچنین خروج غیر ارادی اسپرم در طول خواب که اغلب با رویا های جنسی همراه است اتفاق می ‌افتد. نخستین انزال در دوازده تا شانزده سالگی اتفاق می ‌افتد. این فرایند ها میزان میل جنسی را شدیدا افزایش می ‌دهند. در صورت عدم تخلیه مناسب، این انرژی باعث افزایش میزان خود ارضایی مردان و اعتیاد به آن می ‌شود که می‌ تواند در آینده عملکرد جنسی فرد را مختل کند. بلوغ در پسران، تغییرات در رشد مو ها مو در اطراف گوش، زیر بغل و صورت رشد می ‌کند. مو های اطراف ناحیه شکم به طور کلی گسترش می ‌یابد که گاهی به ناحیه زیر شکم نیز می‌ رسد. مو در قفسه سینه بیشتر می ‌شود و در مناطق دیگر مانند کمر و شانه‌ ها هم منتشر می ‌شود. مو های دست و پا بیشتر شده و مو های اطراف آلت تناسلی نیز رشد می‌ کند. تغییرات صدا، حنجره پسران در دوران بلوغ بزرگ شده و رشد می ‌کند. در ابتدا صدای ترک خوردن که به صدای خروسی معروف است اتفاق می ‌افتد اما به تدریج به صدای مردانه عمیق ‌تر تبدیل می ‌شود. تغییرات در پوست، پوست در سراسر بدن ضخیم ‌تر می ‌شود. غدد سبابه یا چربی دار در پوست مقدار زیادی ماده سبوم را ترشح می ‌کند که این ماده روغنی و چرب، باعث براق شدن مو و جلوگیری از خشک شدن پوست می ‌شود. دلیل بسیاری از جوش ‌های صورت و بدن در دوران بلوغ همین تغییرات پوستی است. جوش ‌ها یکی از رایج‌ ترین ویژگی‌ های بلوغ پسران است. بدن با این میزان بالای تستوسترون در طول سال ها سازگار می ‌شود، و به تدریج جوش ‌ها از بین می ‌رود.

تغییرات در رشد عضلات، جرم ‌ها و توده ‌های عضلانی افزایش پیدا می ‌کند. عضلات در مردان حدود پنجاه درصد بیشتر از زنان رشد پیدا می‌ کند در صورتی که در دختران میزان چربی بدن افزایش پیدا می ‌کند. افزایش پروتئین نیز در قسمت ‌های غیر عضلانی بدن دیده می ‌شود. بلوغ در پسران، تغییرات استخوان‌ ها رشد استخوان ‌ها به طور قابل ملاحظه‌ ای با افزایش میزان تستوسترون ضخیم‌ تر می ‌شوند. مقدار کلی استخوان ‌ها افزایش می ‌یابد. همچنین باعث باریک ‌تر و دراز‌تر شدن استخوان لگن می ‌شود. به طوری که شکلی شبیه قیف را ایجاد می ‌کند، در صورتی که در زنان به شکل تخم مرغی در می ‌آید تا برای باروری مناسب شود. همین تغییرات در استخوان بندی و بافت عضلانی باعث افزایش شدید قد و وزن می ‌شود. تغییرات در اندام ‌های خارجی، در پسران ابتدا اعضای داخلی صورت مثل دماغ و لب ‌ها و بعد کل صورت رشد می ‌کند. همچنین دست ‌ها و پا ها زودتر از بدن رشد می‌ کند. به همین دلیل است که شکل ظاهری بدن و صورت در دوران بلوغ ناهماهنگ است و بسیاری از پسران از این شکل ظاهری خود بسیار ناراحت می ‌شوند. تغییرات در اندام‌های داخلی، هم زمان با بلوغ رشد حجم مغز نیز شروع می‌ شود. افزایش کارکرد سلول‌ های عصبی و حجم مغز باعث رشد تفکر انتزاعی و دیگر مسائل روانشناختی می ‌شود. همچنین با رشد حجم و ظرفیت شش‌ ها و قلب، ضربان قلب کاهش پیدا کرده و تنفس کوتاه ‌تر و عمیق‌ تر می ‌شود. بقیه اعضای داخلی بدن مثل کلیه‌ ها، معده و روده نیز به همان نسبت رشد می‌ کند. بلوغ جنسی در پسران، تغییرات در خون تستوسترون تولید گلبول‌ های قرمز خون را افزایش می‌ دهد. به همین دلیل مقدار و نسبت گلبول ‌های قرمز خون در مردان بیشتر از زنان است. تغییرات در میل جنسی، تستوسترون باعث بیداری غریزه و میل جنسی می ‌شود. علاوه بر این، بسیاری از تغییرات روان شناختی در دوران بلوغ اتفاق می ‌افتد. در دوران بلوغ جنبه ‌های ذهنی و خلق خوی فرد به شدت تحت تاثیر قرار می ‌گیرد. بلوغ در پسران دیرتر شروع می ‌شود. بسیار مشاهده می‌شود که دختران در سنین کودکی و نوجوانی نسبت به پسران قد بلندتری دارند اما در دوران بزرگسالی این موضوع بر عکس می ‌شود. به صورت طبیعی دختران زودتر از پسران وارد فرآیند بلوغ می‌شوند و زودتر از آن ‌ها شروع به قد کشیدن می‌ کنند. اکثر پسران تا قبل از سنین نه الی چهارده سالگی بلوغ نمی ‌یایند. در صورتی که احتمال بلوغ در دختران زیر نه سال نیز وجود دارد. به همین دلیل در این دوران اغلب دختران اغلب بلند قدتر هستند و گاه این موضوع نگرانی‌ هایی را برای پسران ایجاد می‌ کند. اما در آخر پسران بیشتر از دختران قد می ‌کشند. به یاد داشته ‌باشید که ژنتیک و میزان قد پدر و مادر نقش اساسی در قد فرزندان دارد. همچنین ورزش کردن و تغذیه مناسب در سال‌ های اولیه دوران بلوغ تا حد زیادی به بلند قد شدن کمک می ‌کند.

بلوغ و چالش عضلانی شدن اندام ‌ها در پسران، پسران نوجوان ممکن است در این سن دغدغه ‌هایی در مورد بدن خود و عضلانی شدن آن داشته ‌باشند. زمانی که بدن خود را با بدن دوستان شان مقایسه می ‌کنند و مدام از خود سؤال می ‌پرسند که پس کی بدنم عضلانی می ‌شود. در برخی از پسران رشد عضلات سینه زودتر اتفاق می ‌افتد و در برخی دیگر شانه‌ ها پهن می ‌شوند و بقیه اندام ‌ها لاغر می‌ مانند. به یاد داشته ‌باشید که بلوغ برنامه خاص خود را دارد و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. اشکالی ندارد اگر رشد عضلات در شما دیرتر اتفاق بیوفتد بنابراین نگرانی ‌ها را از خود دور کنید. با ورزش‌ هایی همچون بدنسازی، خوردن غذا های مغذی و فعال بودن می‌ توانید به رشد سریع ‌تر عضلات بدن خود کمک کنید. چنین مسائلی اعتماد به نفس و روحیه نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌ دهد و گاها منجر به انزوای آن ‌ها می ‌شود. در این میان لازم است والدین با فرزندان، ارتباط صمیمانه ‌ای برقرار کنند و حمایت‌ گر باشند. برای حل تعارضات دوران نوجوانی و کمک به حل بحران‌ ها در این مرحله می‌ توانید از مشاوره روانشناسی نوجوان بهره‌مند شوید. تعریق زیاد در دوران بلوغ، بدن انسان به طور طبیعی عرق می ‌کند اما در نوجوانان به علت فعالیت زیاد هورمون‌ ها بیشتر اتفاق می ‌افتد و اغلب بوی بدی هم دارد. عرق از آب، آمونیاک، نمک و قند تشکیل می ‌شود و اغلب بی بو است اما زمانی که با باکتری ‌های پوست بدن برخورد می ‌کند، بو می ‌دهد. برای این که از این بو خلاص شوید بهتر است به صورت مرتب حمام کنید و از اسپری خوشبو کننده استفاده کنید اما در صورتی که تعریق بیش از حد اتفاق بیوفتد لازم است با پزشک متخصص را در جریان بگذارید. مشکلات و تغییرات روحی روانی در دوران بلوغ و برخورد مناسب والدین، بلوغ در پسران با تغییراتی در خلق و خو همراه است. در این دوران روحیه بسیار حساسی پیدا می ‌کنند و ممکن است پرخاشگر شوند.

افسردگی، انزوا و کمبود اعتماد به نفس از دیگر مشکلات بلوغ است. نقش والدین در این دوران بسیار اهمیت دارد. گاه احساس می ‌کنید فرزندتان خشم و تنفر بسیاری نسبت به شما دارد. بهتر است بردباری به خرج دهید و به یاد داشته باشید که رفتار های آن ‌ها به صورت عمده‌ ای از تغییرات هورمونی نشات می‌ گیرد. برای مثال بهترین کار در مقابل خشم و عصبانیت پسرتان عدم واکنش به او است. اجازه دهید خشمش فروکش کند و آرام شود، سپس در مورد مسائل با او صحبت کنید. اغلب نوجوان در دوران بلوغ بیشتر تمایل به وقت گذرانی با دوستان دارد و از محیط‌ های خانوادگی فراری است بهتر است آن ‌ها را برای انجام هیچ کاری مجبور نکنید و در عین حال مسئولیت پذیری را آموزش دهید. تغییرات و مشکلات دوران بلوغ بر روی میل جنسی و رفتار های جنسی آن‌ها نیز تاثیر می ‌گذارد. بهتر است والدین بر تربیت جنسی فرزندان بیشتر وقت بگذارند. نیاز است خانواده برای تسهیل گذر از دوران بلوغ و کمک به نوجوان، با تغییرات جسمی و جنسی پسران آشنا باشد. رفتار صحیح با نوجوان در دوران بلوغ به فرد و خانواده کمک می ‌کند تا تنش‌ های کمتری داشته باشند. مهم است والدین در مواجهه با تغییرات خلق و خو و رفتارهای نابالغانه‌ی فرزندشان در این سن چه واکنش و برخوردی از خود بروز می‌دهند. نوجوانانی که دارای یک پیش آگاهی از این تغییرات هستند بهتر می ‌توانند با چالش‌ های دوران نوجوانی کنار بیایند. تربیت جنسی و دریافت مشاوره روانشناسی برای حل تعارضات و تصمیم گیری ‌های دوران نوجوانی که آینده نوجوان را تعیین می‌کند حایز اهمیت است. امیدواریم که تا به اینجا مقاله بلوغ جنسی در ازدواج توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان گذاشته باشیم.

نکات تکمیلی بلوغ جنسی در ازدواج

در این قسمت از متن نکات تکمیلی بلوغ جنسی در ازدواج را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. برای ازدواج، چگونه باید به بلوغ رسید؟ بلوغ یک جریان کاملا طبیعی است که در زندگی همه دختران و پسران پیش می آید و محدود به جنس خاصی نیست. بلوغ مرحله ای است که انسان در آن دچار تغییر و تحولاتی می شود و جسم و فیزیک بدنی او تغییر می کند. این بلوغ معمولا با بلوغ جسمی و جنسی تعریف می شود ولی ابعاد دیگری هم دارد که باید به آن ها توجه کامل داشت. افراد باید توجه کنند که برای داشتن یک ازدواج موفق فقط وجود غریزه جنسی و عشق کافی نیست، بلکه رشد عقلانی، عاطفی، اخلاقی، اقتصادی و .. نیز لازم است تا افراد بتوانند نسبت به ازدواج و مسئولیت جدید خود متعهد شوند، مسئولیتی که ابتدا زوجین و سپس فرزندان را هم شامل شود. برای آشنایی با مواردی که ذکر کردیم، به تعریف انواع بلوغ در ازدواج می پردازیم. بلوغ اجتماعی، بلوغ اجتماعی مرحله ای از رشد است که در آن یک جوان به توانایی ایجاد و مدیریت یک خانواده و امکان ایجاد ارتباطات مهم کاری و اقتصادی و عاطفی دست یافته است و از طرف دیگر بتواند فرد موثر و فعالی در جمع خانواده و دوستان باشد. بلوغ اقتصادی، به طور کلی بلوغ اقتصادی زمانی رخ می دهد که فرد از نظر اقتصادی و تامین مخارج و اداره امور زندگی مستقل شود و به اصطلاح بتواند از نظر اقتصادی روی پای خود بایستد و به خود متکی شود. در چنین شرایطی می توان گفت فرد بلوغ اقتصادی لازم برای ازدواج را دارد. بلوغ روانی، منظور از بلوغ روانی این است که، زندگی فرد با تغییر در عادت های پیش از بلوغ، مواجه می شود. این تغییر در عادت ها عبارتند از تغییر در روابط، تغییر در کارها، ترک برخی از عادت ها مانند کنار گذاشتن برخی ناهنجاری ‌ها ضمن این که به طور خلاصه می توان گفت وقتی یک فرد به بلوغ روانی لازم می رسد که از لحاظ روانی دلبستگی خاصی به خانواده یا شخصی ( منظور اتکاء از لحاظ روحی و روانی به پدر و مادر یا فرد دیگر می باشد ) ندارد. بلوغ عاطفی، بلوغ عاطفی به این معناست که فرد قادر به شناسایی و مدیریت هیجانات خود باشد و توانایی درک احساسات دیگران را داشته باشد. همچنین به این معناست که فرد به مرحله ای از تکامل عاطفی رسیده باشد که بتواند به طور مناسب احساسات مثبت و منفی خود را در زمان مناسب و به شکلی مناسب بیان نماید. در بیان کوتاه، کسی که به مرحله بلوغ عاطفی رسیده باشد از یک هوش هیجانی در حد بهینه برخوردار است.

بلوغ اخلاقی، منظور از بلوغ اخلاقی این است که فرد بتواند رفتارهاى منصفانه ‌‌‌‌ترى از خود نشان دهد. رشد رفتار اخلاقى به چند عامل عمده بستگى دارد. اول اینکه توجه به پیامد درازمدت اعمال داشته باشد یعنى فرد بتواند عواقب رفتار خود را پیش ‌بینى کند و فقط به پاداش ‌هاى فورى توجه ننماید. دوم توانائى کنترل رفتار خود را داشته باشد(خودکنترلی). سومین عامل که از رشد اخلاقى نشات می گیرد، توانائى همدلى با افراد دیگر است. یعنى این که شخص بتواند خود را به جاى دیگران بگذارد. به طور خلاصه فردی که به بلوغ اخلاقی رسیده باشد، به اصول اخلاقی مانند صداقت، گذشت و یکرنگی پایبند است. بلوغ جسمانی و جنسی، منظور از بلوغ جنسی این است که تغییرات فیزیولوژیک و به تبع آن رفتاری، تحت تاثیر ترشح هورمون‌ های جنسی استروژن و پروژسترون در خانم ‌ها و تستسترون در آقایان ایجاد ‌شود. به تدریج با بالغ شدن فرد، همزمان جسم و روان او تحت تأثیر عوامل هورمونی قرار گرفته و هویت جنسی فرد را نیز شکل می ‌دهد. علاوه بر بروز این تغییرات جسمانی، لازم است که فرد آمادگی برقراری رابطه جنسی سالم را داشته باشد و بتواند از رابطه جنسی لذت ببرد، ضمن این که بتواند پاسخگوی نیاز جنسی همسرش نیز باشد. تنها با حصول به این شرایط است که می‌ توان به سلامت جنسی یک زندگی مشترک اطمینان داشت. به طور طبیعی برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات فراوان بعد از ازدواج که معمولا در اثر عدم آگاهی و تصمیم گیری نادرست بوجود می آید، قبل از ازدواج بررسی همه جانبه طرفین از یک دیگر ضرورت جدی دارد. بخشی از این آگاهی و شناخت در جلسات صحبت و گفتگو و بخشی دیگر در اثر معاشرت طرفین و خانواده ها با یکدیگر بدست می‌آید، اما علی رغم همه این تلاش ‌ها، نباید مشورت با مشاوران متخصص در این زمینه را از نظر دور داشت. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا زوجین نسبت به شناخت خانواده های طرفین، ابعاد مختلف بلوغ و عوامل مهم دیگری که در زندگی مشترک آن ها دخیل است اقدام کنند و در نهایت زوجین با هماهنگی و تناسب بیشتری در زندگی مشترک قدم بنهند. امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم تمامی سوالات شما در مورد بلوغ جنسی در ازدواج را پاسخ داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید